Jakie badania warto przeprowadzić przed rozpoczęciem starań o dziecko?

Decyzja o staraniu się o dziecko to bardzo ważny moment w życiu rodziców. Przed rozpoczęciem warto zadbać o swoje zdrowie i upewnić się, że wszystkie wyniki są prawidłowe. Dlaczego? Ponieważ pozwoli to uniknąć nerwów i stresu podczas nieudanych prób, które będą konsekwencją problemów zdrowotnych oraz zapewnią dziecku już od początku odpowiednie warunki do rozwoju.

Lista badań niezbędnych do wykonania:

  1. Badanie ogólne moczu – stan zapalny układu moczowego lub nieprawidłowe funkcjonowanie nerek może mieć poważne konsekwencje nie tylko podczas ciąży, ale również w trakcie jej rozwiązania. Infekcja dolnych odcinków dróg rodnych może być niebezpieczna. Nawet leczona w trakcie ciąży wciąż może powracać, dlatego warto pozbyć się tego problemu jeszcze przed rozpoczęciem starań
  2. Oznaczenie poziomu TSH, czyli badanie tarczycy – nieprawidłowe działanie hormonu TSH produkowanego przez przysadkę może skutecznie utrudniać zajście w ciążę, a później być niezwykle niebezpieczne i dla matki i dla dziecka. Niewystarczający poziom tego hormonu ma bardzo niekorzystny wpływ na rozwój dziecka, który może zahamować.
  3. Badania infekcyjne – choć badania w kierunku kiły, toksoplazmozy, cytomegalii czy wirusa różyczki lekarz zaleca wykonać w trakcie ciąży, to jeszcze przed staraniami warto upewnić się, że wyniki będą prawidłowe.
  4. Badanie krzepliwości i grupa krwi – grupa krwi pozwala określić, czy pomiędzy rodzicami nie występuje konflikt serologiczny. Może być także niezbędna, jeśli w trakcie porodu nastąpią komplikacje.
  5. Badanie poziomu glukozy we krwi – nieprawidłowy poziom glukozy niesie poważne konsekwencje zarówno u matki, jak i u płodu, dlatego skontrolowanie, czy jest w normie pozwoli uniknąć nie tylko utraty zdrowia, ale również najgorszego scenariusza, jakim jest poronienie.

Badania przed i w trakcie ciąży

Szczegółowe informacje na plodnosc.pl są doskonałym wyjaśnieniem, kiedy i dlaczego warto wykonać badania przed staraniem się o dziecko, jak i w trakcie ciąży. To również wskazówki dla obojga rodziców, jakie badania wykonać w sytuacji, kiedy podstawowe wyniki są prawidłowe, jednak kolejne próby są nieudane.

Poprzedni artykułRejestracja UDT – na czym polega?
Następny artykułKiedy warto udać się na terapię dla par?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj