Chociaż płód zaczyna poruszać się ok. 7. tygodnia ciąży, pierwsze ruchy odczujesz dużo później. To ważne doświadczenie – nie tylko ze względu na możliwość nawiązania bliżej relacji z dzieckiem, ale w kontekście dobrostanu płodu. Zbyt intensywne lub słabe ruchy mogą stanowić powód do niepokoju. Dlatego warto wiedzieć, kiedy i w jaki sposób je liczyć.
Pierwsze ruchy płodu pojawiają się w okolicach 20. tygodnia. Są one jednak mało wyraźne – nie mają nic wspólnego z silnymi kopniakami. Przypominają raczej delikatne puknięcia, łaskotanie i przelewanie w brzuchu. Dopiero, gdy wybije 28 tydzień ciąży, stają się mocniejsze. I właśnie mniej więcej od tego momentu warto je monitorować. To, z jaką częstotliwością i intensywnością porusza się dziecko, może wiele powiedzieć o stanie płodu.
Liczenie zacznij od 28. tygodnia ciąży
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, liczenie ruchów dziecka warto rozpocząć już w 28. tygodniu ciąży. Systematyczna obserwacja pozwoli na szybkie wychwycenie potencjalnych problemów. Każde zmiany odbiegające od dotychczasowego schematu powinny skłonić do jak najszybszej konsultacji lekarskiej.
Przyjmuje się, że po 28. tygodniu ciąży płód powinien poruszać się nie rzadziej niż 10 razy na godzinę[1]. Jednak w miarę upływu kolejnych tygodni – gdy dziecko rośnie i ma znacznie mniej miejsca – ruchy mogą być mniej intensywne. Częstotliwość powinna jednak pozostać na podobnym poziomie.
W liczeniu ruchów płodu nie chodzi o to, aby przez cały dzień koncentrować się na tym aspekcie. Wystarczy, że aktywność dziecka będziesz obserwować 2-3 razy dziennie. Pozwoli to wyłapać ewentualne nieprawidłowości.
Jak liczyć ruchy płodu?
Wyróżnić można dwa główne sposoby liczenia ruchów płodu. Wybór należy wyłącznie do Ciebie.
- Metoda Cardiff
Polega na odnotowaniu godziny pierwszego i dziesiątego ruchu dziecka. Warto przy tym zapisywać wszelkie spostrzeżenia, dzięki czemu łatwiej będzie wychwycić zakłócenia rytmu aktywności.
- Metoda 10 ruchów w ciągu godziny
Polega oszacowaniu liczby ruchów wykonanych w ciągu godziny. Powinno być ich ok. 10. Jeśli będzie ich tyle w krótszym czasie, dalej nie trzeba liczyć. Natomiast mniejsza liczba będzie skutkować koniecznością podjęcia kolejnej próby liczenia. Gdy i ta próba skończy się niepowodzeniem, należy skonsultować się z lekarzem.
O czym pamiętać, zliczając ruchy dziecka?
Twój niepokój powinny wzbudzić sytuacje, kiedy:
- w ciągu godziny zliczyłaś tylko 4 ruchy,
- zauważyłaś znaczącą zmianę aktywności u dziecka,
- ruchy nagle ustąpiły lub stały się bardziej intensywne.
Aby jednak obserwacja była miarodajna, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Monitorując aktywność płodu, należy przeprowadzać je mniej więcej o tej samej porze. Dobrym pomysłem jest zliczanie ruchów w momencie największej aktywności, np. po posiłku, w trakcie odpoczynku.
[1] https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/rozwoj-dziecka-w-ciazy/pierwsze-ruchy-dziecka