Liceum dwujęzyczne – czy to dobry wybór?

Wielu uczniów nie do końca wie, do jakiej szkoły chce pójść po ukończeniu szkoły podstawowej. Możliwości jest sporo. Dziś jednak skupimy się na liceum dwujęzycznym. Czy jest to dobry wybór? Dla kogo takie rozwiązanie będzie najlepsze?

Liceum dwujęzyczne – co warto wiedzieć?

Znajomość języków obcych we współczesnym świecie jest niezwykle ważna. Coraz więcej osób podejmuje prace poza granicami kraju i jeżeli chcą pracować w swoim zawodzie, to jednak znajomość języka obcego jest wręcz niezbędna. W innym przypadku będą mogły pracować znowu tylko przy sprzątaniu czy na kuchni. Biorąc pod uwagę fakt, że warto znać języki obce, wybór liceum dwujęzycznego wydaje się całkiem dobry. Przy czym należy od razu odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest liceum dwujęzyczne. I tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna. Otóż wszystko zależy od szkoły. Może być to liceum ogólnokształcące, gdzie więcej godzin przeznaczonych jest na przedmioty typu język angielski i niemiecki. W tym przypadku występują one w wariancie rozszerzonym. Jednak liceum dwujęzyczne może być liceum, gdzie dany przedmiot wykładany jest w dwóch językach, czyli polskim i obcym. Jak więc poznać różnice? To proste w tym pierwszym przypadku mowa jest tak naprawdę o klasie z rozszerzonymi przedmiotami. Zatem liceum dwujęzyczne odnosi się do szkoły, gdzie przedmioty wykładane są w dwóch językach.

Czy wybór takiej szkoły jest dobry?

Oczywiście, że tak. Przede wszystkim dlatego, że uczeń nauczy się danego języka w praktyce, a nie pozna tylko teorię. Może potem podejść do międzynarodowej matury. Ma przy tym większe szanse na dostanie się na prestiżowy uniwersytet poza granicami kraju. Na tym jednak zalety się nie kończą, bo rzeczywiście dziecko uczy się danego języka i to w wersji specjalistycznej. Można więc powiedzieć, że taka szkoła jest dobrą inwestycją. Niestety nadal w Polsce nie ma wiele szkół tego typu. Najczęściej znajdują się one w dużych miastach, typu Warszawa czy Kraków. Natomiast licea z klasami z rozszerzonymi językami obcymi są bardzo popularne, ale jednak nadal nauka nie jest w nich na bardzo wysokim poziomie.

Czy dostanie się do szkoły dwujęzykowej jest trudne?

To pytanie jest w pełni uzasadnione i należy zdawać sobie sprawę, że dostanie się do takiej szkoły nie jest łatwe. Wynika to z faktu, że przyjmowani są tylko najlepsi uczniowie i sam proces rekrutacji jest dłuższy. Zacznijmy więc od tego, że liczy się wynik z egzaminu z języka angielskiego ósmoklasistów i rzecz jasna musi on być bardzo wysoki. Do tego kandydatów czekają jeszcze egzaminy wstępne. Mogą być ustne, ale też pisemne czy ustne i pisemne. Wszystko zależy od danej szkoły. Aby się do niej dostać, trzeba dysponować już dużą znajomością danego języka obcego. Nie jest ona więc przeznaczona dla osób, które chcą się nauczyć, lecz uczniów, którzy chcą kontynuować naukę, zaś ich znajomość danego języka obcego jest na naprawdę wysokim poziomie. Znając podstawy nie ma się szans na dostanie się do takiej szkoły i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Można oczywiście wybrać się do klasy z rozszerzonymi przedmiotami, ale wiadomo, że nie jest to już to samo.

Dla kogo szkoła dwujęzyczna jest najlepsza?

Taka szkoła jest dobrym wyborem dla wszystkich, którzy chcą studiować poza granicami kraju. Jednocześnie trzeba przyznać, że znajomość języka obcego na tak wysokim poziomie przydaje się i zwiększa szanse na dostanie wymarzonej pracy. Aby w ogóle zacząć myśleć o takiej placówce, wynik z egzaminu z angielskiego na koniec szkoły podstawowej musi być świetny. Jeżeli natomiast myślicie o studiach typu filologia angielska, to musicie wiedzieć, że dostanie się na takie studia nie jest trudne i tak naprawdę można dostać się nawet nie pisząc na maturze egzaminu rozszerzonego z języka obcego. Na takich studiach nadal studenci uczą się podstaw, bo nie poznają choćby specjalistycznego słownictwa. Jeżeli więc myśli się o studiach nauczycielskich, to w żadnym wypadku nie trzeba składać podania do szkoły dwujęzycznej. Zasadniczo profil liceum nie ma dużego znaczenia, by dostać się na studia filologiczne.

Poprzedni artykułMalowanie paznokci nigdy nie było prostsze dzięki jakościowym lakierom!
Następny artykułCzęstomocz w nocy – sprawdź, czemu pęcherz nie pozwala Ci zasnąć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj