Chociaż większości osób budownictwo szkieletowe kojarzy się z prostymi bryłami i małymi, sezonowymi domkami, to jednak w rzeczywistości ma ono o wiele szersze zastosowanie. Dzięki niemu można stworzyć wielopiętrowe i złożone konstrukcje, nawet na obszarach, które wymagają zachowania rygorystycznych środków ostrożności. Dlaczego w nowoczesnej architekturze tak często wykorzystuje się budownictwo szkieletowe?
Podstawowe informacje o budownictwie szkieletowym
Rama w budownictwie szkieletowym jest elementem strukturalnym, który pozwala na dostosowanie projektu do specyficznych założeń projektowych. Może być stosowana zarówno w przypadku niewielkich, jak i wielokondygnacyjnych budynków. Zawiera w sobie sieć lub system kolumn i belek łączących, które wspierają wewnętrzne podłogi i ściany zewnętrzne, przez co przenoszą wszystkie obciążenia na fundamenty. Ogranicza się tym samym siłę, jaką każdy element i materiał użyty przy powstawaniu budynków nakłada na siebie nawzajem. Skutkuje to większą stabilnością i wytrzymałością, więc w konsekwencji budownictwo szkieletowe jest aktualnie najlepszym rozwiązaniem w przypadku obszarów, na których pojawiają się kataklizmy.
Czym są ramy szkieletowe?
Rama szkieletu została wprowadzona na stałe do budownictwa na przełomie XIX i XX wieku i pozwoliła na szybki montaż budynków, takich jak wczesne drapacze chmur. Sprawiło to, że układy podłóg wewnętrznych nie były ograniczone jedynie do ścian, co czyniło je bardziej elastycznymi przestrzeniami. Efektem tego było zmniejszenie znaczenia muru z czegoś, co było elementem strukturalnym, do pełnienia bardziej dekoracyjnej roli.
Szkieletowe ramy mogą być zbudowane z elementów drewnianych, betonowych lub ze stali konstrukcyjnej, z przegrodą budynku utworzoną przez przeszklenie, cegłę, okładzinę i inne materiały. Budownictwo szkieletowe ma znaczącą zaletę nad innymi metodami – pozwala na swobodne łączenie materiałów, dzięki czemu możliwe uzyskanie jest dokładnie takiego efektu, jaki powstał naniesiony na projekt.
Więcej o szczególnej roli budownictwa szkieletowego można przeczytać na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/typ-budynku/budownictwo-szkieletowe.