Jak zmotywować rodzinę do aktywności fizycznej?

Sezon zimowy to okres, w którym wiele osób zamienia aktywność fizyczną na odpoczynek w zaciszu własnego domu, z ciekawą lekturą lub filmem. W dłuższej perspektywie taki tryb życia z pewnością nie przyniesie nic dobrego, a może wręcz grozić doczekaniem się nadprogramowych kilogramów oraz spadkiem odporności. Dziś podpowiadamy, jak wyrwać naszych bliskich z zimowego letargu i zmotywować ich do aktywnego spędzania czasu zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Rodzinne postanowienie noworoczne

Jednym  z najlepszych sposobów na to, aby zmotywować rodzinę do aktywności fizycznej, jest postawienie wspólnego postanowienia noworocznego. Niech na przykład wszyscy jednogłośnie określą, że celem na 2021 jest konkretny rodzaj aktywności, na przykład wspólne przebiegnięcie miesięcznie 100km, wówczas łatwiej będzie go wyegzekwować. Jeśli cel będzie postawiony gremialnie, wówczas każdy będzie się czuł za niego odpowiedzialny, a to z kolei będzie świetnym motywatorem do jego realizacji.

Rzucenie wyzwania

Kolejnym sposobem na to, aby zachęcić rodzinę do aktywności fizycznej, jest rzucenie wszystkim sportowego wyzwania na wzór popularnych w Internecie challenge’ów. Zadanie polega na tym, że “wyzywamy na pojedynek” jedną lub kilka osób, aby, przykładowo”, przez 3 miesiące każdego dnia zrobiły 50 przysiadów, 30 pompek czy przebiegły 5 kilometrów. Nie wykonanie zadania będzie natomiast skutkowało tak zwanym karniakiem – obowiązkiem odkurzania mieszkania przez 3 dni z rzędu czy przygotowania śniadania dla całej rodziny. Zarowno zadanie, jak i kara może mieć dowolną formę. Ważne natomiast, aby w ten sposób zmotywować członków rodziny do działania. Ci, którzy nie lubią przegrywać, z pewnością nie odpuszczą ani jednego dnia i rzetelnie wykonają swoje zadanie. Świetnym pomysłem jest wymyślanie wyzwań raz na miesiąc lub kwartał, a zaszczyt ten może przypadać osobie, która najlepiej poradziła sobie z poprzednim wyzwaniem. Taki sposób na aktywowanie rodziny do sportu to również doskonała zabawa dla każdego.

Atrakcje na świeżym powietrzu

Jeśli znudziły Wam się wspólne spacery czy wycieczki rowerowe tymi sami trasami i nasi najbliżsi zwyczajnie nie mają żadnej motywacji, aby po raz kolejny robić to samo, możemy zaproponować im gry terenowe. Każdy z nas z pewnością pamięta z dzieciństwa grę w podchody. Takie zabawy wracają do łask i są jednocześnie doskonałym sposobem na aktywne spędzenie czasu z rodziną. Podchody możemy zorganizować w pobliskim lesie lub parku, a w grze chętnie wezmą udział dzieci, ale dla dorosłych będzie to równie ekscytująca przygoda. Popularną grą terenową jest także Geocaching, która znana jest niemal na całym świecie. Polega on na tym, że w różnych miejscach w terenie, zarówno w miastach, jak i w lasach, zlokalizowane są skrytki zawierające “skarby” oraz logbooki, czyli książeczki wpisów, gdzie uczestnicy wpisują swoje dane po tym, jak odnajdą daną lokalizację. Odnalezienie skrytki możliwe jest po współrzędnych, które podawane są na portalu dedykowanym grze. Co istotne, w taką grę można grać w dowolnym miejscu na świecie, gdyż praktycznie wszędzie możemy znaleźć obszary, gdzie takie skrytki zostały utworzone. Do gry w Geocachingu nie potrzebujemy praktycznie żadnych dodatkowych akcesoriów oprócz telefonu z GPS. Przyda się także wygodny ubiór, obuwie sportowe oraz termos z ciepłym napojem i przekąska, gdyż taka gra może trwać nawet kilka godzin.

Aktywność w domu

Jeśli z różnych względów nie możemy skorzystać z aktywności na świeżym powietrzu, warto zorganizować takie aktywne zabawy w domu. Możemy zorganizować zabawę, kto najdłużej wytrzyma w pozycji plank, czyli tzw. deski lub kto zrobi najwięcej “brzuszków “. Zadania sportowe mogą być też karą za przegraną w planszówkach czy innych grach rodzinnych.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na zmotywowanie rodziny do aktywności będą dla was inspiracją do tego, aby zachęcić swoich najbliższych do sportu.

Poprzedni artykuł3. niezbędne akcesoria do tworzenia koktajli i drinków
Następny artykułW jakim wieku mamy do czynienia z klimakterium?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj