Jakie pomoce Montessori wybrać dla dziecka, by nauczyć je samodzielności?

W ostatnim czasie niezwykle popularne stało się nauczanie i wychowanie dziecka metodą Montessori. Wykorzystywana jest ona w przedszkolach, szkołach, a także w domu. Na czym polega i jakie pomoce Montessori wybrać dla dziecka, by nauczyć je samodzielności? Odpowiadamy!

Na czym polega metoda Montessori?

Metoda Montessori to koncepcja pracy z dzieckiem poprzez zabawę, która angażuje wszystkiego jego zmysły, pobudza jednocześnie kreatywność i ciekawość. Pomoce edukacyjne mają służyć wszechstronnemu rozwojowi dziecka. Powinny one uczyć malucha samodzielności i logicznego myślenia. Rodzic wsłuchuje się w potrzeby swojego dziecka, wspiera jego koncentrację i towarzyszy mu w odkrywaniu świata. Ten system edukacyjny został opracowany na bazie obserwacji przez słynną pedagog Marię Montessori. Według niej maluchom wystarczą nieskomplikowane przedmioty i akcesoria, które pozwolą mu skupić się na ich walorach edukacyjnych. Wyróżniała ona cztery stadia rozwoju u dzieci, a mianowicie:

fazę odkrywcy – maluchy do 6. roku życia chłoną to, co je otacza, naśladują rodziców. Są wrażliwe na język mówiony i pisany.

fazę świadomego poznawania świata – obejmuje dzieci od 6 do 12 roku życia, które poznają otoczenie w sposób świadomy, współpracują z rówieśnikami. Rozwija się ich wyobraźnia i myślenie abstrakcyjne.

fazę odnajdywania się w społeczeństwie – dotyczy nastolatków między 12 a 18 rokiem życia, kiedy to poszukują oni swojej własnej tożsamości i miejsca w społeczeństwie.

fazę współtworzenia świata – po 18. roku życia młody człowiek osiąga stabilizację i angażuje się w prcę nad swoim charakterem.

Jakie pomoce Montessori wybrać dla dziecka, by nauczyć je samodzielności?

Pomoce edukacyjne w metodzie Montessori to przedmioty stymulujące rozwój psychoruchowy i grafomotoryczny oraz oddziałujące na wyobraźnię malucha. Przyglądając się ofercie e-sklepu https://tuptiwood.pl/, przekonasz się, że powinny one być proste w formie, przyjemne w dotyku i wykonane z wysokiej jakości materiałów. To pobudzi dziecko do jeszcze większej kreatywności. Bardzo ważne jest ich bezpieczeństwo i dostosowanie do wieku malucha. Istotne jest, by przedmioty zachęcały dziecko do aktywności.

W szczególności warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju bujaki, zjeżdżalnie, piklery i drabinki. Dzięki nim możesz stworzyć maluchowi domowy plac zabaw. Wspomagają one koordynację ruchową, uczą równowagi, wspinania się i samodzielności. Wiele pomocy edukacyjnych może być wykorzystywanych na różne sposoby zarówno przez młodsze, jak i starsze dzieci. Doskonałym przykładem uniwersalnego charakteru jest drewniany bujak ze zjeżdżalnią, który dla najmłodszych może służyć jako tor dla samochodzików, a dla starszych z kolei jako huśtawka relaksacyjna.

Poprzedni artykułDlaczego coraz więcej osób przeprowadza się do Trójmiasta?
Następny artykułNajlepsze partie mięsa wieprzowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj