Rejestracja UDT – na czym polega?

Rejestracja UDT – na czym polega?

Ze względu na skomplikowaną konstrukcję oraz potencjalne niebezpieczeństwo eksploatacji urządzenia transportu bliskiego wymagają rejestracji oraz dozoru w Urzędzie Dozoru Technicznego. UDT jest państwową instytucją, która sprawuje kontrolę nad stanem zarejestrowanych urządzeń transportu bliskiego, a także przestrzeganiem przez ich użytkowników oraz producentów ustalonych przepisów dotyczących ich wyposażenia i stanu technicznego. Na czym polega rejestracja urządzenia transportu bliskiego w urzędzie UDT?

Urządzenia objęte dozorem technicznym

Zakres dozoru technicznego reguluje Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym. W myśl ustawy rejestracji w UDT podlegają wszystkie urządzenia, które w trakcie eksploatacji mogą powodować zagrożenie dla ludzi, zwierząt, środowiska i mienia znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu. Wśród urządzeń objętych dozorem technicznym znajdują się maszyny wykorzystywane do transportowania ładunków i osób na bliską odległość oraz maszyny, które wykorzystują ciecze i gazy o ciśnieniu wyższym od ciśnienia atmosferycznego.

Wśród urządzeń transportu bliskiego, które podlegają dozorowi technicznemu, znajdują się urządzenia transportu poziomego i pionowego – tzw. dźwignice. Należą do nich m.in.: wyciągi towarowe, przesuwnice, suwnice wciągniki i wciągarki, żurawie, platformy transportowe i inne.

Proces rejestracji urządzeń transportu bliskiego w UDT

Każde urządzenie wymagające dozoru technicznego musi być zgłoszone do lokalnej jednostki UDT, która wykonuje badania techniczne oraz wydaje zgodę na eksploatację urządzenia.

Złożenie wniosku o przeprowadzenie badania

Proces rejestracji rozpoczyna się od prawidłowo wypełnionego wniosku o przeprowadzenie badania lub zmianę danych urządzenia podlegającemu dozorowi. Do wniosku konieczne jest dołączenie dwóch kompletów dokumentacji urządzenia. Wzór wniosku można pobrać na oficjalnej stronie UDT.

Weryfikacja wniosku i ustalenie daty oraz miejsca badania

Następnym krokiem jest weryfikacja przesłanego wniosku przez lokalny oddział UDT, a następnie uzgodnienie terminu oraz miejsca badania przez Inspektora UDT. Inspektor UDT przed badaniem przedstawi wymagania dotyczące sposobu przygotowania urządzenia do badania.

Wykonanie badania odbiorczego urządzenia

Podczas badania technicznego Inspektor UDT dokonuje badania stanu urządzenia, oznakowania oraz jego wyposażenia, a także przeprowadza próby techniczne przed uruchomieniem urządzenia, a także próby techniczne w warunkach znamionowej pracy.

Po wykonaniu badania sporządzany jest protokół wykonania czynności dozoru technicznego potwierdzony podpisem przedsiębiorcy lub uprawnionej przez niego osoby. Należy pamiętać, że badanie wymaga obecności przedsiębiorcy lub uprawnionej przez niego osoby.

Wydanie decyzji

Po wykonaniu badania oraz uzyskaniu prawidłowych wyników Inspektor UDT wydaje decyzję, która zezwala na eksploatację urządzenia. Wraz z uzyskaniem pozytywnej opinii przedsiębiorca zobligowany jest do założenia i prowadzenia księgi rewizyjnej urządzenia, w której zamieszczana jest niezbędna dokumentacja oraz wszelkie informacje o stanie technicznym urządzenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rejestracji urządzeń w UDT? Odwiedź stronę firmy dźwigowej Urbanek i bądź na bieżąco z branżą urządzeń transportu bliskiego. Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwignice.pl oferującej kursy na operatora maszyn budowlanych.

Poprzedni artykułPrzygotuj pokój na narodziny dziecka – kilka przydatnych wskazówek
Następny artykułJakie badania warto przeprowadzić przed rozpoczęciem starań o dziecko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj