Zimowa pielęgnacja skóry trądzikowej. Czy na pewno o tym pamiętasz?

Zimą trądzik może nasilać się z kilku przyczyn – po pierwsze sezon grzewczy i nagłe zmiany temperatury zaburzają funkcjonowanie bariery hydrolipidowej. Po drugie ciężkie kremy na mróz mogą powodować zatykanie się porów. W okresie zimowym łatwo też zachwiać naturalną równowagę mikrobiologiczną skóry. Jak pielęgnować skórę trądzikową zimą, aby ją ukoić i zapobiec nasileniu się pryszczy?

Traktuj skórę trądzikową jak cerę najbardziej wrażliwą

Kwasy, retinol, kuracje gabinetowe – skóra trądzikowa może być zmęczona zabiegami oczyszczającymi, jakimi zwykle poddaje się ją po lecie. Zamiast katować ją mocno złuszczającymi kuracjami, zacznij od wzmocnienia bariery hydrolipidowej. Jej naruszenie to pierwszy czynnik prowadzący do pryszczy. Cerę trądzikową należy więc traktować jak cerę niezwykle wrażliwą i odwodnioną. Nawet tłustej skórze może brakować nawilżenia. Formą obrony przed przesuszeniem jest wzmożona produkcja sebum. Jeśli czujesz dyskomfort po umyciu buzi samą wodą, pieczenie, a skóra się łuszczy – mogą to być właśnie oznaki jej odwodnienia. O przesuszenie szczególnie łatwo w sezonie grzewczym. Sięgnij więc w pierwszej kolejności po niekomedogenne kremy, które przywrócą cerze dawkę nawodnienia i zadbają o płaszcz lipidowy. 

Jak zredukować trądzik zimą? Stosuj kremy z filtrem

To nie do końca oczywista rzecz, ale stosowanie kremów z filtrem do cery trądzikowej jest niezwykle istotne. Choć słońce działa przeciwzapalnie, może nasilać zmiany trądzikowe, ponieważ przesusza skórę i wzmaga proces wydzielania sebum. Im więcej sebum jest wydzielane, tym łatwiej o wypryski – w ujściach gruczołów łojowych tworzą się idealne warunki do namnażania bakterii. Jak pozbyć się trądziku zimą? Stosuj krem z filtrem UV – słońce potrafi być zdradliwe nie tylko podczas szusowania  na nartach. Przenika przez chmury i osłabia funkcje ochronne skóry, nawet gdy spacerujesz po mieście. Ważne, aby krem SPF na twarz, który stosujesz na co dzień nie zapychał porów.  

Pamiętaj o dokładnym, ale delikatnym oczyszczaniu skóry

Powstawanie trądziku wiąże się z obecnością bakterii Cutibacterium Acnes. Uwaga! Te bakterie same w sobie nie wywołują trądziku, ale gdy mają sprzyjające warunki do kumulacji, organizm reaguje obroną w postaci stanu zapalnego, czyli właśnie pryszczy. Aby nie ułatwiać bakteriom zakładania kolonii na twarzy, trzeba skórę oczyszczać – delikatnie dla bariery hydrolipidowej, ale skutecznie. Możesz wybrać na przykład  mleczka do mycia z ceramidami i kwasem hialuronowym albo piankowe kremy, które przywracają właściwe pH skórze i wzmacniają właściwe funkcjonowanie naturalnej mikrobioty skóry.

Skóra trądzikowa – barierowe kremy na noc i delikatnie złuszczające produkty

Gdy skóra będzie już oczyszczona, nałóż na nią krem regenerujący. Bardzo ważne, aby miał lekką, szybko wchłaniającą się formułę. Składnikami, które pomagają w odbudowie warstwy hydrolipidowej są na przykład ceramidy, skwalan albo wąkrota azjatycka. Cera trądzikowa potrzebuje też delikatnego złuszczania. Toniki z bezpieczną ilością kwasu glikolowego lub szikimowego pomogą pozbyć się martwych komórek naskórka. Nigdy nie stosuj na pryszcze peelingów z granulkami ścierającymi, ponieważ to może prowadzić do zaognienia stanów zapalnych, przenoszenia bakterii, a nawet powstawania blizn potrądzikowych.

Poprzedni artykułSucha skóra – problem wielu kobiet i mężczyzn. Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić!
Następny artykułJak prawidłowo przeprowadzić demakijaż twarzy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj