Goździki znane i nieznane. Nie tylko przyprawa, ale i cenny lek

Goździki większości z nas kojarzą się przede wszystkim z okresem Bożego Narodzenia, kiedy zapach tej przyprawy unosi się w świątecznej kuchni. Wszyscy znamy także zwyczaj dekorowania pomarańczy goździkami, co w połączeniu daje absolutnie fenomenalny zapach, lepszy od jakiejkolwiek gotowej mieszanki. Goździki mają jednak także wiele cennych właściwości leczniczych.

Niedocenione goździki

W polskiej kuchni goździki były obecne od dawna. O ile dla nas dzisiaj najczęściej służą jako świąteczna przyprawa do piernika, kompotu z suszu, aromatycznych sosów do mięs, o tyle dla naszych babć był to także nieodłączny środek leczniczy, którego nie mogło zabraknąć w domowej apteczce. Dzisiaj wiele osób nie pamięta już o tych bezcennych właściwościach goździków. Warto jednak na nowo odkryć tę wiedzę, goździki mogą bowiem pomóc w wielu dolegliwościach. To skuteczny lek łagodzący objawy naprawdę wielu schorzeń, zmniejszający także tak nieprzyjemne dolegliwości, jak na przykład nieprzyjemny zapach z ust. Jak z nich korzystać?

W jaki sposób korzystać z mocy goździków?

Goździki w naturalnej formie znajdują zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Są to suszone kwiaty goździkowce korzennego. Najłatwiejszym sposobem wykorzystania ich bezcennych właściwości leczniczych jest stosowanie olejku goździkowego. Ma on bardzo ciekawy zapach, niejednokrotnie z odrobiną cynamonowej nuty. Dobrej jakości olejek, odpowiednio mocno skoncentrowany jest w stanie wystarczyć ci na naprawdę bardzo długi czas. Olejek goździkowy ma wiele zastosowań, natomiast generalnie jest uznawany za jeden z najlepszych i najsilniejszych olejków przeciwzapalnych oraz antybakteryjnych. Często wykorzystuje się go w klasycznych mieszankach przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych, przeziębieniowych.

Lecznicze zastosowanie goździków

Goździki wyróżniają się bogactwem właściwości leczniczych, które wynikają przede wszystkim z bardzo dużej zawartości polifenoli. Stąd też goździki polega się do przygotowywania naparów o działaniu anti-aging. Goździki jako antyutleniacze eliminują także sporą część wolnych rodników (które mogą przyczynić się do rozwoju nowotworów). Goździki to skuteczna broń przeciwko bakteriom, pasożytom i grzybom.

  • Napar z goździków może pomóc uśmierzyć ból gardła. Można także żuć goździki, co daje efekt silnego działania przeciwbólowego.
  • Olejek goździkowy świetnie sprawdza się na ból zęba, a także jako składnik mieszanek do płukania jamy ustnej. Godzi przede wszystkim o działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Sprawdza się także w walce z aftami. Do tego wykazuje silne działanie przeciwbólowe.
  • Po olejek goździkowy lub napar z goździków można sięgnąć także, aby złagodzić objawy zapalenia dziąseł. Sprawdza się także przy leczeniu infekcji grzybiczych np. grzybicy języka oraz łagodzenia objawów paradontozy.
  • Olejek goździkowy wykorzystuje się także czasami w leczeniu zakażeń pasożytniczych, np. lambliozy.
  • Naturalny olejek goździkowy pomaga w walce z bólem mięśni i stawów. Nacierać nim można obolałe miejsca i stawy. Pomaga także łagodzić objawy niektórych schorzeń dermatologicznych o podłożu bakteryjnym i grzybiczym.

W przypadku stosowania olejku goździkowego trzeba pamiętać o tym, że mimo zakwalifikowania go jako olejku bezpiecznego, zawsze lepiej przetestować jego działanie na małym fragmencie skóry. Należy go często także odpowiednio rozcieńczyć. Koniecznie trzeba się stosować do zaleceń producenta. W przypadku stosowania płukanek z dodatkiem olejku, należy zachować bardzo duży umiar – stosuje się dosłownie kilka jego kropli.

Poprzedni artykułStare baśnie straszyły dzieci – jakie są współczesne?
Następny artykułModna pościel, postaw na jakość!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj