Gorączkujące dziecko – sprawdź możliwe przyczyny gorączki

Gorączka u dziecka zawsze wywołuje niepokój i wiele obaw rodziców. Nie zawsze jednak podwyższonej temperaturze towarzyszą dodatkowe symptomy, na podstawie których można dokonać rozpoznania choroby. Co może oznaczać gorączka u dziecka bez innych objawów? Dowiedz się więcej.

Pojawiająca się u dziecka podwyższona temperatura ciała, to tak naprawdę informacja o prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Gorączka sugeruje o toczącej się walce z rozwijającym się stanem zapalnym. W sytuacji, gdy przyczyna wysokiej temperatury nie jest znana, leczenie ogranicza się wyłącznie do leczenia objawowego. Dotyczy to kilku typowych chorób.

Trzydniówka

Trzydniówka to choroba, która rozpoczyna się gorączką u niemowlaka bez innych objawów. Dopiero po trzech dniach ustępuje samoistnie, a na skórze pojawia się wysypka. Zmiany także ustępują samoistnie – bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek preparatów.

Wysoką temperaturę przy trzydniówce trzeba zwalczać poprzez podawanie leków przeciwgorączkowych.

Ząbkowanie

Proces wyrzynania zębów może rozpocząć się już u 4-miesięcznego niemowlaka. Często objawia się to wzmożonym wydzielaniem śliny oraz wkładaniem rączek do buzi, niekiedy dochodzi do podwyższenia temperatury ciała bez żadnych innych objawów.

Aby dokonać rozpoznania, wystarczy zajrzeć maluchowi do buzi. Jeżeli dziąsła są rozpulchnione lub widać na nich drobne kreseczki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że za gorączkę odpowiada ząbkowanie.

Rotawirus

Gorączka dochodząca do 38oC bez żadnych innych objawów jest typowym zwiastunem zakażenia rotawirusowego. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się kolejne charakterystyczne symptomy w postaci biegunki i wymiotów.

W tym przypadku leczenie nie powinno ograniczać się wyłącznie do podawania leków przeciwgorączkowych. Koniecznością jest również włączenie sporej ilości elektrolitów, aby zminimalizować ryzyko odwodnienia.

Bostonka

Gorączka u dziecka bez innych objawów to pierwsza faza tzw. bostonki. To choroba zakaźna, w przypadku której wysoka temperatura ciała utrzymuje się przez kilka dni. Następnie dochodzi do powstawania osutki na błonie śluzowej jamy ustnej, w okolicy narządów płciowych i pośladków, na podeszwach stóp, na skórze dłoni.

Leczenie bostonki polega na podawaniu środków przeciwgorączkowych. Nie ma natomiast potrzeby aplikowania żadnych kremów czy maści na osutkę – stan ten mija samoistnie.

Nie lekceważ gorączki

Podwyższonej temperatury ciała nie można lekceważyć – szczególnie jeśli trwa dłużej niż kilka dni. Wymaga to konsultacji lekarskiej – pediatra przeprowadzi wywiad, zleci wykonanie odpowiednich badań i na tej podstawie dokona rozpoznania schorzenia.

Poprzedni artykułNie tylko demakijaż – prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy
Następny artykułKoszulki z własnym nadrukiem – postaw na kreatywność!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj