Zawory termostatyczne – jak działają i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Nie ulega wątpliwości, że każdemu zależy na optymalizacji kosztów ogrzewania domu lub mieszkania. Warto więc dbać o kontrolę ilości ciepła wprowadzanego do pomieszczenia za sprawą kaloryfera. Tym samym nie może obejść się bez montażu zaworów termostatycznych. Jak działa najważniejszy osprzęt stosowany w grzejnikach i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Poznaj sposób działania zaworów termostatycznych

Grzejniki to elementarne wyposażenie każdego pokoju. To właśnie one pozwalają rozprowadzać ciepło do poszczególnych wnętrz w celu utrzymania stabilnej temperatury. Najważniejszą rolę odgrywa właściwa regulacja mocy, którą umożliwia osprzęt w postaci zaworów termostatycznych.

Mowa o nieskomplikowanych urządzeniach zawierających specjalne mieszki wypełnione substancją ulegającą sprężaniu i rozprężaniu pod wpływem temperatury odczuwalnej w danym pomieszczeniu. Na skutek jej działania dochodzi do zwiększenia lub zmniejszenia natężenia przepływu wody grzewczej. Oczywiście, aby zachodzące procesy mogły wpłynąć poziom ciepła w pokoju, zawory nie powinny być niczym zasłonięte.

Zawory termostatyczne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wybór zaworów termostatycznych nie jest sprawą oczywistą. Pod uwagę trzeba wziąć kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim sposób podłączenia osprzętu do grzejnika. Co ważne, niektóre z nich posiadają wbudowany zawór. Wówczas należy dobrać odpowiednią głowicę, dopasowaną pod względem wymiarów gwintu. Warto też pamiętać o walorach estetycznych. Zwłaszcza w przypadku ich montażu w najbardziej reprezentatywnych pomieszczeniach, takich jak salon.

Niezależnie, czy zostaną wykorzystane w indywidualnych lub zbiorowych instalacjach grzewczych, powinny być wykonane z trwałych materiałów gwarantujących wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz różnorodne czynniki, takich jak mosiądz. Ich parametry odpornościowe dodatkowo zwiększa pokrycie metalowymi powłokami, czego doskonałym przykładem są zawory termostatyczne znajdujące się w asortymencie e-sklepu Horizon.

Zawory termostatyczne i ich ustawianie

Kontrola temperatury przy użyciu zaworów termostatycznych jest niezwykle prosta. Wystarczy ustawić pożądaną wartość. W tym celu pokrętła oznaczane są skalami, chociażby sześciostopniowymi, które ułatwiają obsługę. Każdy poziom odpowiada określonej temperaturze. Najczęściej jest to zakres od 6 do 28°C. W przypadku maksymalnej nastawy dochodzi do całkowitego otwarcia zaworu i pracy grzejnika z wykorzystaniem pełnej mocy.

Poprzedni artykułMycie elektroniki a wybór chemii przemysłowej – dlaczego dobór odpowiednich preparatów ma kluczowe znaczenie?
Następny artykułJakie druty na żyłce wybrać na początek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj