Konto oszczędnościowe – zalety i wady

Większość Polaków ostrożnie podchodzi form inwestycyjnych, które wiążą się z dużą stopą zwrotu przy jednoczesnym ogromnym ryzyku utraty środków. Dlatego popularnością cieszą się między innymi konta oszczędnościowe. I Ty przymierzasz się do jego założenia? Poznaj wady i zalety tego produktu bankowego, dzięki czemu łatwiej podejmiesz słuszną decyzję.

Jak wynika ze statystyk, inwestowaniem w ryzykowne instrumenty zainteresowanych jest średnio 14% Polaków. Większość osób wybiera bezpieczne sposoby pomnażania kapitału, wśród których króluje konto oszczędnościowe. Stanowi oprocentowany rachunek bankowy, dzięki czemu zgromadzony tam kapitał powiększany jest o odsetki – doliczane są one na koniec każdego miesiąca.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Odpowiednio wybrane konto oszczędnościowe niesie za sobą wiele korzyści. Dlaczego warto założyć takich rachunek?

  • Możliwość oszczędzania od 1 zł

Aby gromadzić i pomnażać środki, nie musisz dysponować tysiącami złotych. Oszczędzać możesz już od pierwszej złotówki. Dzięki temu konto oszczędnościowe świetnie sprawdza się na początku drogi z odkładaniem pieniędzy, np. z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości.

  • Dowolność wpłat

Konto oszczędnościowe zapewnia dowolność wpłat – można ich dokonywać systematycznie lub nieregularnie. Wysokość uiszczanych kwot także nie ma znaczenia – jednego miesiąca może to być 300 zł, a w kolejnych tygodniach można wpłacać po 30 zł.

  • Stały dostęp do pieniędzy

Środki ulokowane na koncie oszczędnościowym cały czas pozostają do Twojej dyspozycji – możesz z nich skorzystać w dowolnym momencie. To świetna opcja w razie nieprzewidzianych wydatków.

  • Gwarancja zysków

Niezależnie od wysokości zgromadzonego kapitału, ewentualnej wypłaty środków czy wpłaty niskich kwot, oszczędzający ma zagwarantowane zyski. Bank każdego miesiąca nalicza odsetki zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Minusy konta oszczędnościowego

Mimo że konto oszczędnościowe ma wiele zalet, nie jest rozwiązaniem idealnym. Największym minusem jest… niskie oprocentowanie. Jest to skutek niskich stóp procentowych, które na tym samym poziomie utrzymują się od marca 2015 roku.

Nieduże oprocentowanie przekłada się na niskie możliwe do wypracowania odsetki. Oznacza to niewielkie zyski – szczególnie, jeśli ktoś miesiąc w miesiąc odkłada niewielkie kwoty.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Rachunek rachunkowi nierówny, dlatego wybór konta oszczędnościowego powinien być poprzedzony analizą dostępnych możliwości. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Promocyjne oprocentowanie

Jeżeli chcesz osiągać ponadprzeciętne zyski, szukaj promocyjnych ofert. Przykładem może być Konto Oszczędnościowe w Getin Banku – rachunek oprocentowany na 2,8% w skali roku.

  • Opłaty za prowadzenie rachunku

Jeśli zależy Ci na maksymalizacji zysku, wybierz rachunki bez opłat. Sprawdź, które banki proponują bezpłatne konta oszczędnościowe.

  • Wygodny dostęp do pieniędzy

Zwróć uwagę, w jaki sposób będzie można skorzystać ze środków. Standardem jest bankowość internetowa, jednak bankowość mobilna daje znacznie szersze możliwości.

Konto oszczędnościowe wcale nie musi być jedyną formą gromadzenia i pomnażania środków. Świetnie sprawdza się jednak na początku drogi, zanim odłożysz sumę wystarczającą na założenie lokaty itp.

Poprzedni artykułKto może dostać kredyt konsolidacyjny?
Następny artykułBRODACZ Z KLASĄ – TO ZADBANY BRODACZ!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj