Ryzyko w miejscu pracy odnosi się do wszystkiego, co może spowodować straty w postaci uszczerbku na zdrowiu, uszkodzenia mienia, szkód w środowisku lub kombinacji tych aspektów. Odpowiedzialne mogą być za to substancje chemiczne, urządzenia lub metody pracy. Ocena bezpieczeństwa maszyn pozwala w skuteczny sposób zmniejszyć ryzyko i często dzięki niej można zapobiec wielu nieszczęśliwym wypadkom.
Czy ocena bezpieczeństwa maszyn niweluje ryzyko?
Priorytetowym celem każdego przedsiębiorcy powinno być to, by uchronić swoich pracowników, środowisko i lokalną społeczność przed narażeniem ich na ryzyko. Wypadki mogą zrujnować życie, a często także wpływają destrukcyjnie na biznes, jeśli produkcja zostanie utracona a maszyny uszkodzone. Niejednokrotnie jedno przeoczenie może odmienić byt wielu osób. Dlatego ocena bezpieczeństwa maszyn, jej przygotowywanie, wdrażanie i aktualizowanie jest niezmierne ważne. Choć nie będzie samo w sobie zapobiegać wypadkom, to odegra kluczową rolę w zmniejszeniu prawdopodobieństwa pojawienia się ryzyka.
Wszyscy pracodawcy, menedżerowie i przełożeni powinni zapewnić, że praktyki w miejscu pracy odzwierciedlają ocenę ryzyka i oświadczenia dotyczące bezpieczeństwa. Ocena bezpieczeństwa maszyn pozwala w jasny sposób ustalić wymagane zachowania, sposób działania, konserwacji czy używania danych urządzeń, co z kolei przyczynia się do tworzenia spójnego planu pacy.
Na stronie https://www.bureauveritas.pl/services+sheet/ocena+bezpieczenstwa+maszyn+i+urzadzen+przemyslowych.+dyrektywa+maszynowa+2006+42+we przedsiębiorcy mogą znaleźć dane dotyczące sposobów przeprowadzenia oceny bezpieczeństwa pracy oraz skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie.
Co daje ocena bezpieczeństwa maszyn?
Ocena bezpieczeństwa maszyn odpowiada na trzy czynniki, które każdy pracodawca musi wziąć pod uwagę. Należą do nich:
- moralność i etyczność,
- względy finansowe,
- powody prawne.
Istnieją znaczne dowody, potwierdzone przez praktyczne doświadczenia firm, że skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem i zdrowiem w miejscu pracy przyczynia się do sukcesu biznesowego. Wypadki powodują ogromne koszty, często ukryte i niemożliwe do oszacowania. Dlatego też pracodawcy są etycznie i prawnie zobowiązani do dołożenia wszelkich starań, aby ich pracownicy nie byli narażeni na choroby, poważne wypadki czy nawet śmierć