Żywopłot – najlepszy sposób na ogrodzenie domu

Przy okazji organizowania przestrzeni dookoła swojego nowego, wymarzonego domu, warto zastanowić się nad rodzajem ogrodzenia, którego zadaniem będzie wytyczenie granicy między posesją naszą a sąsiadów. Choć szybkie postawienie łatwego do wkopania ogrodzenia betonowego lub drewnianego kusi, to obecność pięknego, idealnie przystrzyżonego żywopłotu wokół domu może być rozwiązaniem o wiele lepszym!

Kiedy warto posadzić żywopłot?

Wiele osób za organizację swojego ogrodu i terenu wokół domu zabiera się dopiero wtedy, gdy już skończy się zamieszanie związane z budową, wykańczaniem i meblowaniem wnętrza. Jednak aby cała posesja zyskała ostatecznie upragniony kształt, może upłynąć nawet kilka lat! Dlatego o posadzeniu niektórych roślin, na przykład krzewów na żywopłot, należy pomyśleć już na etapie budowania domu. Oczywiście chodzi o czas, kiedy prace zewnętrzne zostaną ukończone i obecność maleńkich krzewów dookoła budowy nie będzie sprawiała kłopotu. Dzięki takiemu działaniu, momencie gdy wprowadzisz się do domu, krzewy uzyskają już dostateczną gęstość i wysokość, aby można było w wolnej chwili złapać za nożyce do żywopłotu i nadać mu ostateczny kształt.

Dlaczego akurat żywopłot?

Żywopłot tworzy gęstą, zwartą sieć. Postawiona przy zwyczajnej metalowej siatce pozwoli stworzyć solidne ogrodzenie, przez które nie przeciśnie się nawet kot, nie wspominając o człowieku. Będzie to jednocześnie ogrodzenie piękne, efektowne oraz tanie. Żywopłoty wspaniale okalają ogród, tworząc jego część i nadając mu usystematyzowany, uporządkowany charakteru. Mając dookoła domu żywopłot, nie musimy obawiać się o wścibskich sąsiadów.

Pielęgnacja żywopłotu

Jest to rozwiązanie korzystne również ze względu na niskie koszty eksploatacji. Raz posadzony żywopłot zapewni piękne ogrodzenie terenu na długie lata. Jeśli chodzi o pielęgnację, nie trzeba go nawet podlewać, ewentualnie można robić to tylko w okresie długotrwałej suszy. Tego rodzaju rośliny są odporne na brak wilgoci, ale aby rosły bujnie i pięknie się prezentowały, powinny od czasu do czasu zostać podlane. Konieczne jest jednak regularne przycinanie gałęzi żywopłotu. Nożyce do żywopłotu będą zatem niezbędnym elementem wyposażenia szopy ogrodowej. Cięcia żywopłotów należy dokonywać wczesną wiosną i robić to przynajmniej raz do roku. Dzięki temu gałązki będą pięknie się rozrastać, a zielony parawan będzie gęstniał.

Jaki sprzęt do przycinania wybrać?

Do cięcia dużych krzewów przydatne mogą być długie, ciężkie nożyce do żywopłotu o długości miecza powyżej 50 cm. Jednak w przypadku chęci dokonania drobnych poprawek lub przycinania młodych jeszcze krzewów lepsze będą małe nożyce akumulatorowe z mieczem długości około 20 cm. Dlaczego to właśnie zasilanych elektrycznie urządzeń używa się do cięcia żywopłotów? Głównie ze względu na wygodę. W przypadku licznych drobnych gałęzi sekatory nie sprawdzą się. Szybko poruszające się podwójne zęby elektrycznych nożyc do żywopłotu doskonale sobie z nimi radzą, pozostawiając po sobie idealnie równą przestrzeń. Warto jednak zaopatrzyć się w dobre poradniki ogrodnicze zanim zabierzemy się do sadzenia i pielęgnacji żywopłotu – to zadanie jest nieco trudniejsze, niż się z pozoru wydaje!

Poprzedni artykułJak uprawiać sport latem?
Następny artykułOzdoby z opon, czyli jak udekorować swój ogród?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj