Piękny, równy, intensywnie zielony trawnik to marzenie wielu ogrodników. Otrzymanie takiego rezultatu wymaga dużego wkładu obejmującego nie tylko poświęcony czas i pracę, ale również wiedzę. Ta ostatnia niezbędna jest do tego, by każdy etap przygotowania trawnika oraz jego pielęgnacji był przeprowadzony prawidłowo i prowadził do uzyskania wymarzonego efektu idealnie równej murawy.
1. Błędy w przygotowaniu podłoża
Niedbale oczyszczony teren sprawi, że trawnik nie tylko nie wyrośnie w niektórych miejscach, ale będzie nierówny, pełen chwastów. Jak zatem przygotować podłoże?
- Krok pierwszy – porządki. Konieczne jest usunięcie wszystkich śmieci, które najczęściej pochodzą jeszcze z etapu budowy domu, ale też kamienie i gałęzie.
- Krok drugi – rozluźnienie gleby. Na niewielkim terenie wystarczy szpadel, jednak na dużej powierzchni warto wykorzystać specjalne urządzenia ułatwiające pracę, w tym glebogryzarka lub kultywator. Po tym etapie ponownie należy oczyścić teren z korzeni chwastów, które w wyniku prac znalazły się na wierzchu. Przydatne mogą być herbicydy, dzięki którym chwasty zostaną usunięte skutecznie i nie będą pojawiać się, gdy trawa urośnie.
- Krok drugi – nawożenie. Glebę należy odpowiednio wzmocnić, by nasiona miały odpowiednie warunki do rozwoju. Substral pomoże ustabilizować pH podłoża, które powinno wynosić około 5,5-6,5.
2. Błędy w wybranej mieszance i wysiewie nasion
Niezwykle istotne jest, by mieszanka traw została dostosowana do funkcji, jaką ma pełnić. Przy ogrodzie przydomowym powinna być gęsta i zwarta, na boisku sportowym ważniejsza od estetyki jest jej wytrzymałość i zdolność do szybkiego rośnięcia. Wysiewanie przy pomocy ręki skutkować będzie trawnikiem nierównym, dlatego warto zastosować specjalne urządzenia, które pozwolą na uzyskanie pięknego trawnika. Aby uzyskać pożądany efekt, dobrze jest oprócz nawozu wyrównującego pH gleby, zastosować również preparat, którego zadaniem jest polepszenie w podłożu warunków do kiełkowania nasion.