Nadpotliwość – problem nie tylko okolic pach

Leczenie nadpotliwości botoksem

Nadpotliwość może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Mokre plamy potu na odzieży i towarzyszący im nieprzyjemny zapach bywają przyczyną kompleksów oraz trudności z nawiązywaniem relacji prywatnych i zawodowych. Nadpotliwość nie dotyczy jednak tylko pach – często występuje także nadpotliwość dłoni czy nadpotliwość stóp. Na szczęście istnieją metody, by się jej pozbyć!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest nadpotliwość,
  • jakie są przyczyny nadpotliwości,
  • jak wygląda leczenie nadpotliwości.

Pocenie się to naturalny proces termoregulacyjny organizmu – pot wydalany przez zlokalizowane na całym ciele gruczoły potowe ma za zadanie chłodzić tkanki i narządy wewnętrzne oraz usuwać toksyny z organizmu. Człowiek w normalnych warunkach wydziela w ciągu doby około 500 ml potu, ale jeśli np. uprawiamy intensywny sport albo panuje wysoka temperatura, wydzielanie potu może wzrosnąć nawet do kilku litrów dziennie.

Zdarza się jednak, że u niektórych ludzi wydzielanie potu jest bardzo wysokie na co dzień, i to bez względu na porę roku czy aktywność fizyczną. Taki stan określa się mianem nadpotliwości.

Nadpotliwość – skąd się bierze?

Pod względem anatomicznym nadpotliwość jest wywołana przez nadmierną aktywność gruczołów potowych – produkują one za duże ilości potu, które nie odparowują ze skóry, a pozostają na niej i są wchłaniane przez odzież. U osób z nadpotliwością można więc zauważyć nieestetyczne plamy potu – pod pachami, czasami również na klatce piersiowej czy plecach. Warto bowiem pamiętać, że nadpotliwość pach, choć najczęstsza, nie jest jedyną postacią tego problemu. Często rozpoznawana jest bowiem także nadpotliwość dłoni czy nadpotliwość stóp.

Nadpotliwość może być:

  • miejscowa – jeśli występuje tylko w jednej partii ciała,
  • ogólna – jeżeli nadaktywność gruczołów potowych dotyczy większych powierzchni ciała.

Nadpotliwość pierwotna ma najprawdopodobniej podłoże genetyczne, a potęguje ją m.in. niezdrowy tryb życia, stres i nadwaga. Z kolei nadpotliwość wtórna może być wywoływana przez niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzycę), zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego lub przyjmowanie niektórych leków (np. na nadciśnienie).

Leczenie nadpotliwości

Istnieje kilka sposobów, które pozwalają ograniczyć nadmierne pocenie się – jest to oczywiście utrzymywanie prawidłowej higieny osobistej, stosowanie specjalnych dezodorantów oraz antyperspirantów. Niestety, są to metody mało skuteczne i działające jedynie na objawy, a nie na przyczyny nadpotliwości. Lekarz może zlecić również stosowanie środków farmakologicznych, które blokują działanie acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika wydzielania potu. Do tych leków zalicza się m.in. bromek propanteliny, glikopirolan, oksybutyninę i benzatropinę.

Leczenie nadpotliwości botoksem

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia nadpotliwości są zabiegi z użyciem botoksu. Botoks, czyli toksyna botulinowa, to neurotoksyna, która wstrzyknięta w miejsce objęte nadpotliwością łączy się z zakończeniami nerwowymi znajdującymi się w gruczołach potowych. Dzięki temu zostaje zahamowane działanie wspomnianej wcześniej acetylocholiny, czyli substancji pobudzającej produkcję potu.

Leczenie nadpotliwości z wykorzystaniem botoksu nie jest szczególnie skomplikowanym zabiegiem – za pomocą cieniutkiej igły lekarz wstrzykuje niewielkie ilości botoksu w określone partie ciała (pachy, dłonie, stopy, twarz), które mogą zostać uprzednio znieczulone.

Cały zabieg trwa około pół godziny, a nadpotliwość staje się mniej dokuczliwa już po trzech dniach, by po około dwóch tygodniach ustąpić całkowicie. Jeśli jest taka potrzeba, po 6-12 miesiącach zabieg można powtórzyć.

Nadpotliwość można wyleczyć! Zabiegi z użyciem botoksu są bezpieczne i cechują się naprawdę wysoką skutecznością. Warto więc je wypróbować i pozbyć się kompleksów!

Źródło:

http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/nadpotliwosc_wstydliwy_problem_uroda_i_medycyna_przemyslaw_styczen.pdf

Poprzedni artykułSchody z kostki o dużej powierzchni – cechy i sposób montażu
Następny artykułKlocki Lego – nie tylko dla chłopców!

2 KOMENTARZE

  1. no to nie tylko problem pach ale i botoks nie jest jedynym rozwiazaniem, moze zna ktos to electro antiperspirant ?? przed rokiem niewiedziałam co to jest, teraz nie znam nic lepszego, dzieki niemu sama w domu w pelni kontroluje pot na tak dlugi czas ze juz zapomniałam że mi dokucza : )

    • Ja nieznam ale chyba coś takiego przydało by mi się. Ciężko się pocę na plecach i kpod pachami, i do tej pory szukam czegoś co mi naprawdę pomoże, botoks i sympatektomia odpada. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj