Jak wynająć mieszkanie w Niemczech?

Podjęcie pracy w Niemczech oznacza również konieczność zalezienia lokum dla siebie, a często też dla rodziny, z którą pojęło się trudno emigracji zarobkowej. Wynajem mieszkania czy pokoju nie wydaje się skomplikowanym zadaniem, warto jednak pamiętać, że rynek najmu w Niemczech nieco różni się od polskiego. Różnice te mogą znacznie wpłynąć na proces poszukiwań, a także jego powodzenie. O czym pamiętać wynajmując mieszkanie w Niemczech?

Praca w Niemczech a wynajem mieszkania

Dla wielu osób pojęcie pracy za granicą jest równoznaczne z szukaniem tam mieszkania lub pokoju. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tak jest. W Niemczech wielu pracodawców oferuje zatrudnienie wraz z zamieszkaniem i wyżywieniem. Jest to duże ułatwienie, a często też oszczędność środków. Na wikt i opierunek można liczyć, podejmując się np. sezonowej pracy przy zbiorach lub całorocznej na plantacjach. Zakwaterowanie i wyżywienie zawierają też ogłoszenia w dziale opieka Niemcy z opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/. W ich przypadku opiekun lub opiekunka otrzymuje prywatny pokój w domu seniora, którym ma się opiekować. Standard pokoju uzależniony jest od pracodawcy i może np. zawierać prywatną łazienkę, sprzęt RTV lub inne udogodnienia. Warto też wspomnieć, że zakwaterowanie dla opiekunów osób starszych zawsze też obejmuje dostęp do części wspólnych, czyli kuchni, ogrodu, salonu.

Gdzie wynająć mieszkanie w Niemczech?

Podejmując zadarnienie w Niemczech bez zakwaterowania, o mieszkanie trzeba zatroszczyć się samemu. Najłatwiej jest zamieszkać jak najbliżej miejsca pracy – nie zawsze to jednak oznacza najtańszą opcję. Wysokość czynszu niemieckich nieruchomości w dużej mierze zależy od lokalizacji. W duchach miastach np. Berlin, Hamburg, Darmstadt, Monachium, Frankfurt nad Menem wynajem to koszt nawet 30% dochodów pracownika. To, dlatego warto rozważyć wynajmem mieszkań na obrzeżach miasta i postawić na lokalizacje z dobrym dojazdem.

Jakie dokumenty potrzebne są do wynajmu?

Aby wynająć mieszkanie w Niemczech, konieczne jest przedstawianie agencji pośrednictwa/ właścicielowi szeregu dokumentów. Tym najważniejszym będzie zaświadczenia o zarobkach/ rencie/ innych dochodach np. zasiłku socjalnym. Większość wynajmujących oczekuje dostarczenia kopii wyciągów z wypłaty z trzech ostatnich miesięcy. Kolejny ważny dokument to tzw. SCHUFA, czy informacja o wypłacalności Bonitätsauskunft. Dokument ten potwierdza, że nie ma się długów. Zaświadczenie można wyciągnąć raz w roku za darmo i wysłane jest ono pocztą. O tym, że nie jest się dłużnikiem mówi też Mietschuldenfreiheitsbescheinigung des bisherigen Vermieters, czyli potwierdzenie, że nie zalega się z czynszem u obecnego wynajmującego.

Wybierając się na oglądanie mieszkania, warto zabrać ze sobą formularz z danymi, który zawiera imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podanie i mieszkanie – w Niemczech często nazywane też listem motywacyjny. W podaniu opisuje się swoją historię, „reklamuje”, argumentu, dlaczego stara się właśnie o to lokum.

Poprzedni artykułZegarek Lorus – co oferuje marka?
Następny artykułKurs tańca online, hit czy kit obecnych czasów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj