O narożnikach do salonu – funkcje, zalety, zastosowania

Narożnik to niezwykle komfortowy mebel. Korzystają z niego osoby wyposażające swoje cztery kąty, niezależnie od wielkości salonu lub jego kształtu. Wynika to z kilku prostych przyczyn. Narożniki są wielofunkcyjne – mogą pełnić funkcję nie tylko siedziska, na którym przyjmujemy naszych gości, ale także rozkładanego łóżka. Kształty narożników czynią je natomiast niezwykle praktycznym rozwiązaniem w salonach ciasnych, o niedużej przestrzeni lub tych, w których centralnym punktem jest duża ława. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – na co zwrócić uwagę podczas wybierania narożnika do salonu.

Narożnik – rozmiar i ułożenie

Wybór narożnika do salonu należy rozpocząć od postawienia sobie kilku podstawowych pytań. Przede wszystkim musimy ustalić, czy potrzebujemy, aby nasz narożnik zamieniał się w łóżko, czy nie. Z funkcji tej korzystają bynajmniej nie tylko osoby, dla których salon jest jednocześnie ich sypialnią. Oprócz nich, wiele osób wyposaża się w narożnik, ponieważ planuje regularnie lub sporadycznie nocować swoich przyjaciół bądź członków rodziny. Wówczas, narożnik może być właśnie najlepszym wyborem.

Jeśli więc planujemy zamieniać narożnik w miejsce do spania – powinniśmy wybrać model wyposażony w pojemnik na pościel, łatwy w rozkładaniu, z wygodnymi zagłówkami oraz pokryty miękkimi materiałami. Zdecydowanie odradzamy spanie na narożnikach wykonanych ze skóry lub innych, śliskich w dotyku materiałów. Zdecydowanie lepszym wyborem będą narożniki tapicerowane z funkcją spania.

Innym istotnym kryterium jest oczywiście wielkość narożnika. Jest to sprawa zupełnie indywidualna, jednak warto uwzględnić kilka najważniejszych parametrów. Przede wszystkim – istotna będzie odległość narożnika od ściany, do której może być też ściśle dosunięty. Jednak w wielu przypadkach narożnika nie dosuwa się do samej ściany, lecz stanowi on siedzisko ustawiane przy ławie. W takim wypadku narożnik znajduje się zwykle w środku pomieszczenia i jest odseparowany od innych dużych obiektów.

Inne istotne parametry

Wiele osób zwraca również uwagę na obecność podłokietników, których liczba może się różnić w zależności od konkretnego narożnika. Spotkamy zarówno modele pozbawione podłokietników, jak i te wyposażone w jeden lub dwa. Jeśli planujemy często przyjmować gości – wówczas podłokietniki mogą być pożądane i warto zwrócić uwagę na ich rozmiar. Siedzenie przy ławie sprzyja bowiem spożywaniu różnych trunków, które nasi goście mogą trzymać na szerokich podłokietnikach.

Ponieważ narożnik jest meblem często użytkowanym, warto w jego wyborze uwzględnić rodzaj materiału, którym jest pokryty. Materiał ten bowiem powinien być odporny na zabrudzenia, łatwy w czyszczeniu oraz wytrzymały i odporny na takie oddziaływania mechaniczne jak tarcie, naciskanie czy drapanie.

Często wybieramy narożniki wykonane ze skóry lub materiałów ją imitujących. Ich zaletą jest fakt, że nie mechacą się, są wygodne i dobrze wyglądają. Narożniki skórzane pasują zarówno do salonów eleganckich, jak i urządzonych w stylu minimalistycznym, modernistycznym lub awangardowym. Materiały sztuczne mają natomiast tę zaletę, że na ich powierzchni nie powstają pęknięcia oraz są przyjemne w dotyku. Ponadto, narożniki takie mogą być bardzo awangardowe w wyglądzie i wprowadzać do salonu dużo barwnej energii.

fot. meblerajo.pl

Poprzedni artykułMęski zegarek Calvin Klein – który wybrać?
Następny artykułW co warto wyposażyć swoje stoisko reklamowe, aby zainteresować klientów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj