Częstomocz w nocy – sprawdź, czemu pęcherz nie pozwala Ci zasnąć

Nocne wizyty nie powinny wzbudzać niepokoju do czasu, kiedy nie pojawiają się za często. Duże ilości soczystych owoców, alkohol, kawa lub ziołowa herbata wypita przed snem sprawiają, że w nocy może pojawić się potrzeba oddania moczu. Jeżeli nie występuje ona częściej niż dwa razy w ciągu nocy, nie powinna być źródłem obaw. Jeżeli jednak konieczność ta pojawia się częściej, zwłaszcza przez kilka kolejnych nocy i nie ma związku z dietą, wówczas powinna stać się sygnałem skłaniającym do zasięgnięcia opinii lekarza. U mężczyzn może bowiem zwiastować kłopoty z prostatą.

Częstomocz w nocy – co może oznaczać?

Przyjmuje się, że częstomocz w nocy oznacza przymus oddania moczu częściej niż dwa razy w ciągu całej nocy. Inaczej określa się go mianem nykturii. Jeżeli konieczność odbycia nocnej wizyty w toalecie pojawia się sporadycznie, wówczas nie powinna być powodem do obaw. Gorzej, jeśli zjawisko to trwa przez dłuższy czas.

Długotrwały częstomocz może być bowiem symptomem stanu chorobowego toczącego się w organizmie. Konieczność częstego oddawania moczu pojawia się jako objaw chorób nerek, cukrzycy, stanów zapalnych pęcherza moczowego oraz schorzeń cewki moczowej. Jego wystąpienie u mężczyzn może mieć też związek z przerostem prostaty.

Prostata to niewielki narząd zlokalizowany tuż pod pęcherzem moczowym. Inaczej bywa określany jako gruczoł krokowy. Ze względu na położenie, jego nadmierny rozrost może skutkować uciskiem na pęcherz i cewkę moczową, co w konsekwencji prowadzi do trudności z oddawaniem moczu. Jedną z nich jest właśnie częstomocz, inną zaś utrata kontroli nad pęcherzem. Ponadto u mężczyzny cierpiącego na przerost prostaty może występować ból oraz pieczenie odczuwane podczas oddawania moczu.

Za nadmierny przerost prostaty i kłopoty z nim związane odpowiada spadek stężenia w organizmie niektórych hormonów, do którego dochodzi u mężczyzn w okresie andropauzy.

Na nocne problemy

Nocny częstomocz sam w sobie jest mocno uciążliwy i wymaga podjęcia odpowiednich działań, tym bardziej że może być skutkiem schorzeń układu moczowego oraz chorób ogólnoustrojowych. W żadnym wypadku nie można więc go bagatelizować. Od czego zacząć?

Z całą pewnością od zasięgnięcia opinii lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzona przez niego wstępna diagnoza w połączeniu z wywiadem lekarskim pozwoli nakreślić schemat dalszego postępowania. Niezbędna będzie zapewne również konsultacja urologiczna i poszerzona diagnostyka. Trzeba bowiem pamiętać o tym, iż tylko ustalenie pierwotnego źródła problemu umożliwi zniwelowanie jego skutków. Jeśli więc uda się wskazać jednoznaczną przyczynę częstomoczu, zastosowane leczenie będzie w stanie zmniejszyć lub usunąć jej następstwa i przywrócić kontrolę nad pęcherzem.

W przypadku przerostu prostaty, sposób leczenia uzależniony jest stopnia zaawansowania procesu. Jeśli leczenie zachowawcze połączone z farmakoterapią okaże się niewystarczające, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Poprzedni artykułLiceum dwujęzyczne – czy to dobry wybór?
Następny artykułSkarpety świąteczne i ich różne rodzaje użytkowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj