Zasmażka – przeżytek PRL? Zobacz, w jakich potrawach to nieodzowny element!

Zasmażka, znana przede wszystkim naszym rodzicom i dziadkom wciąż króluje w polskich kuchniach i wykorzystywana jest do wielu dań. Charakterystyczny sposób jej przygotowania zapewnia potrawom wyjątkowy i intensywny smak oraz gęstość, których połączenia nie da się uzyskać poprzez zaciągnięcie śmietaną. Przepis na zasmażkę jest z jednej strony banalnie prosty, jednak z drugiej strony to, jak zostanie przyrządzona ma wpływ nie tylko na smak, ale też na kolor i gęstość dania.

Jakie potrawy warto wzbogacić zasmażką?

  • Sosy i dania warzywne, na przykład marchewka z groszkiem – zasmażka z mąki z basiazsercem.pl. Powinna być przygotowana krótko, by nie zmienić koloru.
  • Zupy i sosy z mięsa wieprzowego – zasmażka powinna mieć złoty kolor. By taki uzyskać, należy smażyć ją nieco dłużej.
  • Sosy w wołowiny i dziczyzny – zasmażkę należy smażyć dłużej, do uzyskania ciemnego koloru, jednak by nie spalić jej, ponieważ tedy zmieni smak i sprawi, że sos utraci swoją intensywność.

Przepis na idealną zasmażkę

Proporcje składników powinny być zawsze w stosunku 1:1, czyli na 4 łyżki tłuszczu przypadają 4 łyżki mąki. Tłuszcz należy najpierw rozpuścić na patelni i dopiero później dodać mąkę. Masa powinna nie mieć grudek, tylko jednolitą konsystencję. Czas smażenia uzależniony jest od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jasna zasmażka będzie smażona tylko do utraty posmaku mąki, natomiast ciemna do uzyskania brązowego koloru.

Łączenie zasmażki z potrawami również rządzi się swoimi prawami. Nie należy wlewać gorącej zasmażki do ciepłego płynu oraz zimnej do zimnego. Konieczne jest, by gorącą zasmażkę rozprowadzić przestudzoną wodą, a zimną zasmażkę wlać do ciepłego płynu.

Jakie produkty będą najlepsze do zasmażki?

Choć zasmażka składa się tylko z dwóch składników, to kiepska jakość obu może mieć duży wpływ na smak i konsystencję. Najlepsze do zasmażki jest masło i smalec, choć dobrej jakości olej i margaryna również się sprawdzą. Mąka powinna być pszenna, ewentualnie zastąpić ją można białą mąką ryżową.

Poprzedni artykułSmaczne produkty wegańskie i wegetariańskie w codziennym menu
Następny artykułStrategie dla Nerfów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj