Księgowość dla startupów – co warto wiedzieć?

Startup to młoda firma założona przez jednego lub więcej przedsiębiorców w celu opracowania unikalnego produktu lub usługi i wprowadzenia ich na rynek. Startupy jako, że wprowadzają nowy, unikalny produkt będą działały w tzw. warunkach niepewności i testowania swojego modelu biznesowego. Często z początkowym finansowaniem od założycieli startupu lub finansowania zewnętrznego twz. venture capital, anioły biznesu, dotacje czy crowdfundingi. Startupy pozyskujące finanse z zewnątrz najczęściej działają jako spółki z o.o. i mają swoje specyficzne potrzeby względem biura rachunkowego. Na co zwrócić uwagę poszukując księgowości dla startupu?

Startup – testowanie modelu biznesowego

Pierwszym wyzwaniem dla startupu jest sprawdzenie i udowodnienie zasadności tej koncepcji potencjalnym kredytodawcom i inwestorom. Startupy są zawsze ryzykownymi propozycjami, ale potencjalni inwestorzy mają kilka podejść do określania ich wartości. Jednym z pierwszych zadań startupu jest zebranie znacznej kwoty pieniędzy na dalszy rozwój produktu. Aby to zrobić, muszą przedstawić mocny argument. Do tego niezbędny jest prototyp, który potwierdza ich twierdzenie, że ich pomysł jest naprawdę nowy lub lepszy niż cokolwiek innego na rynku oraz tzw. proof of concept czyli potwierdzenie, że produkt cieszy się zainteresowaniem.

Tradycyjne źródła finansowania obejmują pożyczki dla małych przedsiębiorstw od banków lub kas, pożyczki sponsorowane przez rząd dla małych przedsiębiorstw od lokalnych banków oraz dotacje udzielane przez organizacje non-profit. Dla niektórych rachunkowość może wydawać się prosta, ale przy pełnej księgowości trudno jest zastosować najlepsze praktyki bez dużej wiedzy z zakresu rachunkowości. Co istotne oprócz standardowych sprawozdań finansowych, przy startupach często trzeba prowadzić wyodrębnioną ewidencję wydatków (w przypadku dotacji), oraz raportowanie zarządcze.

Księgowość dla startupów

Jak wskazuje Statista 42% przypadków upadku startupów to brak potrzeby rynkowej na dany produkt, co podkreśla jak ważne jest testowanie. W przypadku 29% startupów przyczyną niepowodzenia jest wyczerpanie źródeł pieniędzy. Niewystarczająca dbałość o finanse jest w rzeczywistości jednym z powodów, dla których firma może ponieść porażkę – najlepiej więc upewnić się, że wiesz, jakie praktyki księgowe należy zastosować, gdy planujesz strategię prowadzenia reszty firmy. Nie wszystkie firmy będą potrzebowały złożonych systemów księgowych od samego początku: często firmy będą musiały poświęcić czas na rozwój, aby wymagać od zespołów księgowych, które przyjmą większe firmy. Na przykład większość startupów będzie śledzić głównie przychody i wydatki, dopóki nie zaczną działać i nie będą musiały martwić się o miesięczne raporty, zestawienia zysków i strat. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, kiedy trzeba wprowadzić w życie określone nawyki – i na szczęście istnieje wiele narzędzi, które pomogą Ci to zrobić. Podstawową kwestią jest to, że chodzi o znalezienie równowagi: zbyt małe poświęcanie uwagi finansom jest częstą pułapką dla startupów, ale możliwe jest również, że stają się zbyt złożone. Najlepszym sposobem na uniknięcie obu jest powierzenie księgowości do biura rachunkowego specjalizującego się w projektach startupowych. W przypadku inkubatora przedsiębiorczości przeznaczonego dla rozwiniętych projektów (spółek), korzystając z usług księgowych dla startupu możesz również skorzystać z doskonałych usług marketingowych (w tym kampanie w Google ADS, social media oraz pozycjonowanie stron).

Poprzedni artykułJak otworzyć zablokowane drzwi w samochodzie?
Następny artykułKosmetyki mineralne do makijażu – u kogo się sprawdzą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj