Co zrobić z niepotrzebnymi meblami po przeprowadzce?

Przeprowadzka to dobry moment na przegląd i wymianę mebli. Zamiast zabierać ze sobą stare szafy, trzeszczące krzesła czy niewygodne łóżka, można zamówić razem z dostawą ładniejsze i wygodniejsze wyposażenie lub po prostu takie, które będzie lepiej pasować do nowego wnętrza. Do rozwiązania pozostaje jednak poważna kwestia, co zrobić z niepotrzebnym wyposażeniem. Tak po prostu wyrzucić go nie można.

Przeprowadzka do nowego mieszkania to często niezapomniany i ważny moment, który wiąże się z rozpoczęciem kolejnego etapu życia. Wiele osób nie tylko zmienia wtedy dom i otoczenie za oknami, ale chętnie wprowadza także inne nowości wokół siebie – czasem są one poważne, a nawet fundamentalne, jak rozpoczęcie nowej pracy, a czasem mają one mniejszy kaliber. Może to być np. zmiana mebli, a przynajmniej niektórych z nich.

Często obserwujemy rodziny, dla których przeprowadzka to wielkie, radosne przeżycie i dlatego warto ją zaplanować w ten sposób, aby zapamiętać ten moment z jak najlepszej strony – mówi specjalista z firmy Kengo Przeprowadzki z Krakowa, która zajmuje się przewożeniem wyposażenia domowego i biurowego. – To wymaga jednak dobrej organizacji całego przedsięwzięcia, które czasami okazuje się operacją bardzo trudną i skomplikowaną logistycznie. Powierzając to zadanie profesjonalnym firmom, domownicy mogą zapomnieć o tych przyziemnych problemach i zająć się tym, co w przeprowadzkach jest najpiękniejsze, czyli cieszyć się nową sytuacją.

Zaplanuj, co zrobić z meblami

Jedną z najważniejszych zasad dobrej organizacji przeprowadzki jest precyzyjne zaplanowanie, jakie wyposażenie należy zabrać ze sobą oraz co zrobić z rzeczami, które nie pojadą do nowego mieszkania. Osoby zaangażowane do dźwigania i przewożenia mebli muszą dokładnie wiedzieć, co mają zabrać, co transportować w inne miejsce, a co zostawić w starym mieszkaniu. Każdy mebel powinien być precyzyjnie opisany – najlepiej przyczepić do niego karteczkę samoprzylepną z informacją.

W związku z tym do planowania przeprowadzki należy przystąpić z wyprzedzeniem, bo często zagospodarowanie sprzętów, których domownicy chcą się pozbyć, wymaga nieco starań i czasu. Warto jednak dobrze przeprowadzić tę część zadania, bo przynajmniej ułatwi to główną operację, a może nawet przynieść dodatkowe korzyści. Co więc można zrobić z meblami niepotrzebnymi w nowym mieszkaniu?

  • Zostawić meble w starym domu

Takie rozwiązanie jest najprostszym i najmniej kłopotliwym wyjściem. Niechciane szafy czy stoliki zostają tam, gdzie stały i nie trzeba ich przenosić oraz wozić. Sprawa wymaga jednak omówienie z właścicielami mieszkania lub osobami, które w nim zamieszkają. Zostawienie starych sprzętów bez porozumienia z nimi jest przynajmniej nieeleganckie.

  • Oddać wyposażenie znajomym

W wypadku, gdy niechciane meble nadają się jeszcze do użytku, można podarować je znajomym. Często wystarczy o tym porozmawiać w najbliższym kręgu lub poinformować na swoim prywatnym profilu w mediach społecznościowych. Korzyścią jest to, że osoby które się zgłoszą, same zabiorą wyposażenie. Poza tym liczy się również przyjemność z ofiarowania prezentu dla znajomego. W niektórych miastach działają również specjalne punkty przyjmujące niepotrzebne meble w dobrym stanie, które trafiają potem do niezamożnych rodzin – informacje o takich inicjatywach można znaleźć w internecie, ale wyposażenie dostarcza się do nich we własnym zakresie.

  • Wystawić sprzęt na sprzedaż

Niepotrzebne meble można próbować sprzedać. Najłatwiejszym sposobem jest umieszczenie ogłoszenia na jednym z kilku popularnym portali internetowych, które umożliwiają publikowanie ofert ze zdjęciami. Wstawianie informacji jest bardzo proste i bez trudu poradzą sobie z tym także osoby, które do tej pory nigdy tego nie robiły. Korzyść z tego jest podwójna – dochód ze sprzedaży, nawet jeśli jest to niewielka kwota oraz zabranie przez nabywcę niepotrzebnych mebli własnym transportem. W ten sposób można próbować sprzedać nawet uszkodzenie sprzęty, bo ogłoszenia tego typu śledzą uważnie m.in. miłośnicy starych mebli, który zajmują się ich renowacją – trzeba jednak w treści poinformować uczciwie o uszkodzeniach.

  • Utylizacja starych mebli

Stare wyposażenie mieszkań często jednak nie nadaje się już nawet do remontu lub nie można znaleźć na nie chętnych. Ostatnim rozwiązaniem jest więc w takim wypadku utylizacja mebli. W żadnym wypadku nie można robić tego samemu np. poprzez palenie drewnianych elementów w piecu czy ognisku. Jest to po pierwsze bardzo szkodliwe i zanieczyszcza powietrze, a poza tym można otrzymać za to wysoki mandat. Niepotrzebne nikomu meble należy odstawić do specjalnie w tym celu przygotowanych wysypisk – Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Każda gmina ma obowiązek prowadzić takie miejsce lub umożliwić mieszkańcom nieodpłatne pozbycie się tego typu sprzętów. Wiele miejsc stosuje jednak ograniczenia, np. przyjmuje do 200 kg miesięcznie odpadów z jednego gospodarstwa. Dlatego lepiej także to zadanie powierzyć firmie wynajętej do przeprowadzki – oprócz transportu dobytku, zajmie się ona także odwiezieniem niepotrzebnych sprzętów do takiego punktu.

Usługi profesjonalnych firm przeprowadzkowych

Organizując przeprowadzkę warto skorzystać z usług renomowanych firm przeprowadzkowych. Można im powierzyć całe zadanie od spakowania rzeczy po wniesienie i ustawienie wyposażenia w nowym mieszkaniu. W takiej sytuacji domownicy nie muszą dźwigać wielkich ciężarów, załatwiać znajomych do pomocy i martwić się sprawami transportowymi. Często mieszkańcy biorą na siebie tylko spakowanie rzeczy osobistych do kartonów i pudeł dostarczonych przez wynajętego przewoźnika.

W sytuacjach nietypowych należy skorzystać z doradztwa doświadczonych specjalistów. Każda firma nim przystąpi do działania sporządza plan całego przedsięwzięcia i konsultuje go z klientem. Zawiera on wszystkie aspekty przeprowadzki, w tym zgodne z prawem pozbycie się niepotrzebnych mebli i innych elementów wyposażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here