Stosowanie neuroprotekcji w leczeniu jaskry

stosowanie-neuroprotekcji-w-leczeniu-jaskry

Naukowcy szukają różnych metod leczenia jaskry. Leczeniem pierwszego rzutu są specjalistyczne krople do oczu, najczęściej z obecnością prostaglandyn. Popularne są też metody laserowe, czyli irydotomia i SLT. Wielu lekarzy chwali neuroprotekcję, która wykorzystuje podobieństwo jaskry do chorób neurodegeneracyjnych OUN, np. choroby Alzheimera. Na czym polega leczenie neuroprotekcją?

Czym jest jaskra?

Jaskra jest groźną i przewlekłą chorobą oczu, która może doprowadzić nawet do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty. Objawia się uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Rozwój technologii pozwala na coraz lepszą identyfikację schorzenia. Zmieniają się sposoby leczenia jaskry.

Czym jest neuroprotekcja?

Neuroprotekcja opiera się na kuracji cytykoliną, która występuje naturalnie w ludzkim ciele. Preparat można stosować doustnie lub w postaci kropli do oczu, zastrzyków domięśniowych. Najskuteczniejsza jest aplikacja doustna. Jeżeli decydujemy się na krople do oczu z cytykoliną, musimy łączyć ją z kwasem hialuronowym i BAK (chlorkiem benzalkonium).

Cytykolinę wykorzystuje się w leczeniu demencji i choroby Parkinsona. W przypadku jaskry substancja wywołuje spowolnienie rozwoju choroby. Efekty neuroprotekcji utrzymują się przez kilka miesięcy od przerwania kuracji.

Leczenie neuroprotekcyjne jest polecane pacjentom z postępującą i zaawansowaną jaskrą (powinno być poprzedzone badaniom w kierunku jaskry). Na nowoczesną metodę powinni zdecydować się też młodzi ludzie z rozpoznaną i leczoną jaskrą.

Charakterystyka cytykoliny

Cytykolina pełni funkcję prekursora syntezy fosfatydylocholiny (ważnego składnika błon komórkowych neuronów). Początkowo podawano ją tylko pacjentom z chorobą Alzheimera i demencją. W XX wieku w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej została uznana za suplement, w związku z czym była dostępna bez recepty.

Cytykolina poprawia pamięć, koncentrację, funkcje poznawcze. Wpływa na skupienie i uwagę. W chorobach okulistycznych odpowiada za ostrość wzroku i wrażliwość na kontrast. Udowodniono, że w jaskrze powoduje spowolnienie przebiegu choroby.

Inne metody leczenia jaskra

Do leczenia jaskry najczęściej wykorzystuje się farmakoterapię. Jeżeli leki nie przynoszą pożądanych efektów, okuliści polecają metody laserowe (SLT i irydotomię). Zabiegi laserowe są prowadzone przez pracowników Centrum Okulistycznego Jaskra, specjalistycznej przychodni okulistycznej w Warszawie. Ośrodek dysponuje w aparaturę najwyższej jakości oraz doświadczoną kadrę lekarzy. Oprócz zabiegów laserowych prowadzi też szeroką diagnostykę w kierunku jaskry.

Poprzedni artykułJak wyglądać modnie zimą?
Następny artykułDlaczego najczęściej się przeprowadzamy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj