Bluzki damskie i nietypowe kolory – na co uważać?

Modne, kolorowe bluzki to ozdoba wiosennych stylizacji damskich. Jak prawidłowo zestawiać kolory poszczególnych elementów stylizacji? Łączenia jakich kolorów należy unikać?

Kolory modne vs. kolory uniwersalne

Zabawa modą to m.in. umiejętność oryginalnego, estetycznego łączenia kolorów. Niektóre barwy – uznawane za tzw. kolory bezpieczne, uniwersalne – możemy łączyć dowolnie. W tej kategorii umieścimy czerń, biel, granat, beże i szarości. Pozostałe barwy dobieramy kierując się własnym wyczuciem estetyki lub przy pomocy tzw. koła barw – czyli graficznego wzornika, służącego do prawidłowego zestawiania kolorów. Dzięki niemu łatwo zorientujemy się, że łączenie barw sąsiadujących obok siebie (np. odcieni niebieskiego i zieleni) to rozwiązanie, które raczej nie sprawdzi się wizualnie.

  • W poszukiwaniu kolorystycznych inspiracji możemy także sięgnąć do ogólnoświatowych trendów. Instytut Pantone – zajmujący się prognozowaniem trendów we wzornictwie, modzie i branży beauty – podpowiada, że kolorem dominującym w 2019 roku będzie barwa „Living Coral”, czyli: „ciepły koralowy”, „pomarańczowy róż”.

Kolorowe bluzki damskie a zestawianie barw

Nie istnieją żelazne reguły, zabraniające nam aranżowania barwnych bluzek z dowolnym typem kolorów. Jak wiadomo, moda rządzi się swoimi, często nieprzewidywalnymi zasadami. Pewnym jednak jest, że w każdym przypadku należy zachować umiar. Podczas aranżowania zestawów ubraniowych pod względem kolorystycznym należy unikać:

  • nadmiaru kolorów – przy tworzeniu jakiejkolwiek stylizacji ograniczajmy się do zestawiania maksymalnie 3-4 barw,
  • łączenia intensywnych, kontrastowych barw np. odcieni niebieskiego i zieleni, czerwieni i fioletów, czerwieni i żółci,
  • mieszania tzw. kolorów zimnych (granat, czerń, biel, szarości) i ciepłych pasteli (brązy, żółcie, różowy, jasnoniebieski),
  • ubierania się „pod jeden kolor” – opinie na temat tego typu stylizacji są zróżnicowane; pewnym jest, że zestawy ubrań z jednej rodziny barw należy dobierać umiejętnie.

Kolorowe bluzki neonowe – ryzykowny trend?

Modne bluzki damskie w kolorach neonowych to jeden z powracających trendów. Neony – czyli jaskrawe ubrania w stylu lat 90. – wracają na wybiegi modowe i z pewnością pojawią się w kolekcjach wiosennych.

  • Bluzki neonowe zestawiamy na zasadzie kontrastu. Obowiązuje zasada: ubranie neonowe jako jedyny, najmocniejszym element stylizacji. Wybieramy tylko jeden kolor (np. jaskrawy pomarańczowy lub jasnozielony) a pozostałe elementy stylizacji muszą się mu podporządkować, dzięki czemu unikniemy pstrokacizny i efektu „przebrania”.

Złoto, srebro i wysoki połysk

Bluzki damskie w kolorach intensywnie połyskujących to oryginalny element stylizacji, wymagający zastosowania umiaru w doborze pozostałych elementów garderoby.

  • Podobnie, jak w przypadku ubrań neonowych, połyskującą odzież zestawiamy z barwami chłodnymi. Srebrna bluzka będzie dobrze wyglądać z dopasowanymi spodniami w kolorze denimu i czarną ramoneską. Modne, złote bluzki damskie łączymy z czernią, czerwienią lub szarościami. Bezwzględnie unikamy zestawiania złotych i srebrnych ubrań w jednej stylizacji! Ograniczamy też ilość akcesoriów: biżuterii, połyskliwych torebek, chust i obuwia z ozdobnymi elementami.
Poprzedni artykułJak energooszczędnie schłodzić magazyn latem?
Następny artykułKiedy i w jaki sposób liczyć ruchy dziecka? Podpowiadamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj