Inwestycje deweloperskie w Warszawie

Dobrobyt na rynku mieszkaniowym w największych polskich miastach wydaje się dobiegać końca, według konsultantów REAS, 15 procent mniej mieszkań (w Warszawie i Wrocławiu aż o 25 procent) sprzedano w drugim kwartale 2018 roku niż w pierwszym. To pierwszy taki spadek sprzedaży od prawie pięciu lat.

Ostatnie lata były rekordowym okresem dla polskiego sektora mieszkaniowego – rekordy sprzedaży były łamane co kwartał, kupujący ustawiali się w kolejce, gdy tylko pierwsza łopata trafiła na ziemię w nowym projekcie. Zarówno popularne małe mieszkania, jak i duże, wielopokojowe mieszkania sprzedawały się dobrze, te ostatnie kupowane były za gotówkę przez osoby w celach najmu, którzy w obliczu niemal zerowych zysków z lokat bankowych uważali nieruchomości za odpowiednią alternatywę inwestycyjną.

Czy inwestycje deweloperskie w Warszawie zwolnią?

Ponieważ deweloperzy nadal dostarczali odpowiednią podaż, ceny pozostawały na stałym poziomie lub nieznacznie wzrosły. Wydaje się jednak, że ten złoty okres dobiega końca – ponieważ deweloperzy muszą zmierzyć się z dwoma dość znaczącymi problemami, którymi są wzrost cen na generalne wykonawstwo i materiały budowlane oraz niska dostępność nowych gruntów nadających się do rozwoju.

Działek brakuje, podczas gdy na rynku dostępne są astronomiczne ceny. Deweloperzy zbudowali już swoje banki ziemi i muszą nabyć więcej gruntów po bardzo wysokich cenach. W połączeniu ze słabnącą podażą musi to być odzwierciedlone w wyższych cenach mieszkań w ofercie, zgodnie z doradztwem REAS, ceny w niektórych miastach (w tym w Warszawie i Krakowie) wzrosły aż o 5 procent kwartał do kwartału. Rzeczywiście, te szybko rosnące ceny są postrzegane przez analityków jako przyczyna wspomnianego wcześniej osłabienia aktywności sprzedaży.

Inwestorzy będą coraz bardziej świadomi korzyści wynikających z inwestycji w nieruchomości. Warszawa będzie świadkiem stopniowego wzrostu ilości transakcji na rynku nieruchomości, napędzanych rosnącą liczbą studentów zagranicznych poszukujących apartamentów, starzejącym się i dłużej żyjącym społeczeństwie lokującym oszczędności w nowe mieszkania i popytem na prywatne mieszkania wynajmowane przez globalne korporacje. https://perfectspace.pl/pl/

Poprzedni artykułSygnały świetlne na drodze – co warto wiedzieć?
Następny artykułPŁYTKI PODŁOGOWE DO KUCHNI – JAKIE NAJLEPIEJ WYBRAĆ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj