W jakim wieku mamy do czynienia z klimakterium?

Menopauza lub klimakterium to okres w życiu kobiety, kiedy w jej organizmie zachodzą poważne zmiany. To właśnie wtedy organizm stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. To także czas, w którym mogą występować różnego rodzaju dolegliwości związane z obniżeniem stężenia estrogenów i progesteronów w organizmie. Do najczęściej występujących zalicza się uderzenia gorąca, wahania nastrojów, a także bezsenność.

Kiedy występuje klimakterium?

Klimakterium lub przekwitanie oznacza trwałe i nieodwracalne ustanie cykli miesiączkowych. Menopauza to koniec możliwości rozrodczych kobiety – utrata płodności stanowi naturalny proces, którego nie można w żaden sposób zatrzymać. Według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) klimakterium to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, od której przez minimum 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie, niezwiązane z zabiegami operacyjnymi, jak np. usunięcie jajników.

W jakim wieku występuje klimakterium? Na moment nadejścia menopauzy mają wpływ różne czynniki. Można zaliczyć do nich uwarunkowania genetyczne, wiek, w którym wystąpiła pierwsza miesiączka, przebyte choroby czy długość cyklu miesiączkowego. Klimakterium w dużym stopniu uzależnione jest od czynników środowiskowych, a także naszego stylu życia.

Ramy czasowe, w których powinno wystąpić klimakterium, to granica pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Wśród Polek średni wiek wystąpienia menopauzy wynosi 51 lat. Pamiętajmy, że jeżeli zbyt wcześnie zauważymy u siebie objawy wskazujące na klimakterium, należy skonsultować to z ginekologiem, ponieważ możemy mieć do czynienia z przedwczesną menopauzą.

Klimakterium a uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca to objaw klimakterium, na który narzeka znaczna liczba kobiet (według przeprowadzanych badań mogą dotyczyć nawet 80% z nich). W jaki sposób się objawiają? Większość odczuwa je jako uderzenie fali ciepła, która rozchodzi się po klatce piersiowej, w stronę twarzy, której w tym czasie bardzo często towarzyszy zaczerwienienie. Wiele kobiet odczuwa dreszcze, a także zimny pot.

Uderzenia gorąca u kobiet przechodzących klimakterium mogą występować nawet do kilkunastu razy w ciągu dnia.

Uderzenia gorąca – jak sobie z nimi radzić?

Uderzenia gorąca mogą bardzo uprzykrzyć życie kobietom przechodzącym okres menopauzy. Mogą być nie tylko dokuczliwe, ale znacząco wpływać na jakość życia, np. powodować bezsenność, a także suchość skóry.

W jaki sposób radzić sobie z uderzeniami gorąca? Jeśli są bardzo uciążliwe, warto zgłosić się do ginekologa, który po przeprowadzonym wywiadzie może zaproponować hormonalną terapię zastępczą, która polega na przyjmowaniu syntetycznych hormonów płciowych.

W ograniczeniu uderzeń gorąca pomocny może okazać się chłodny prysznic, a także ograniczenie spożycia alkoholu, kawy, herbaty i palenia papierosów. Jeśli czujesz, że uderzenie gorąca nadchodzi, regularnie spryskuj swoją twarz schłodzoną wodą termalną, którą dodatkowo możesz przechowywać w lodówce. Zadbaj także o niską temperaturę pomieszczeń, w których w danym momencie przebywasz.

Poprzedni artykułJak zmotywować rodzinę do aktywności fizycznej?
Następny artykułJakiej biżuterii warto zaufać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj