Szyjka macicy w ciąży wymaga stałej kontroli ginekologicznej. Jej przedwczesne skracanie może skutkować przyspieszeniem akcji porodowej. Dlatego warto mieć na uwadze kilka kwestii, dzięki którym będzie można zapobiec wcześniejszemu skracaniu się szyjki.
Szyjka macicy to element łączący pochwę z macicą. W okresie ciąży jej rola sprowadza się do ochrony rozwijającego się płodu. Dlatego zaraz po zapłodnieniu przechodzi metamorfozę: zasklepia się i stopniowo wypełnia się śluzem.
Przyczyny skracania szyjki macicy
W przypadku ciąży przebiegającej prawidłowo, szyjka macicy właściwie do końca pozostaje długa i twarda. Dopiero w końcówce trzeciego trymestru dochodzi do odejścia czopu śluzowego, co jest jednym ze zwiastunów zbliżającego się porodu.
Zgodnie z przyjętymi normami, długość szyjki macicy to wartość ok. 3 cm. W okresie ciąży jej długość powinna oscylować w granicach 3-5 cm. Czasami jednak jest krótsza, dlatego warto poznać przyczyny skracania szyjki macicy. Wśród nich wymienić można m.in.:
- ciężką pracę fizyczną, noszenie dużych ciężarów,
- powikłania po wcześniejszych porodach,
- niedostateczną ilość składników mineralnych w organizmie,
- zbyt dużą wagę płodu.
Ponadto przyczyny skracania szyjki macicy przedwcześnie mogą wynikać z wad anatomicznych tego narządu.
Jak zapobiec skracaniu szyjki macicy w ciąży?
Zastanawiasz się, jak zapobiec skracaniu szyjki macicy w ciąży? Znając przyczyny tego problemu, możesz skutecznie mu przeciwdziałać. O czym warto zatem pamiętać?
- Oszczędny tryb życia
Prowadzenie oszczędnego trybu życia to kluczowy element, dzięki któremu skracająca się szyjka macicy w ciąży nie stanie się powodem przedwczesnego porodu.
Należy zatem bezwzględnie zrezygnować z aktywności fizycznej. Zabronione jest noszenie ciężarów i wykonywanie pracy fizycznej. Koniecznością jest natomiast odpoczywanie – najlepiej w pozycji leżącej. Siedzenie czy stanie nie jest wskazane – z uwagi na działanie sił grawitacyjnych, które „ściągają” płód w dół.
- Zmiana diety
Jeżeli skracająca się szyjka macicy w ciąży spowodowana jest niedoborem składników mineralnych, należy zadbać o odpowiednią dietę. Posiłki powinny być bogate m.in. w magnez i potas – pierwiastki, których niedobór może wpłynąć na skracanie szyjki. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie suplementów diety.
Skracanie szyjki macicy w ciąży – pozostałe zalecenia
Czasami stan szyjki macicy oraz stopień jej rozwarcia jest tak duży, że lekarz decyduje się na podjęcie dość radykalnych kroków.
Jeśli chodzi o zbyt szybkie skracanie szyjki macicy w ciąży, zalecenia dotyczą przede wszystkim przeprowadzenia odpowiednich zabiegów. Wśród nich wymienia się założenie:
- szwu okrężnego na szyjkę macicy w części pochwowej,
- pessaru kołnierzowego.
Nawet po przeprowadzeniu jednego z powyższych zabiegów należy prowadzić bardzo oszczędny tryb życia. Aktywność często sprowadza się jedynie do wykonywania czynności higienicznych.