Jak poprawnie wypełnić epity 2023?

Wypełnianie deklaracji podatkowych zajmuje Polakom coraz mniej czasu. Dzięki temu mamy więcej czasu dla siebie. Co ważne dostępne na rynku programy podpowiadają nam w jaki sposób mamy wypełnić nasze rozliczenie. Podpowiadają nam, co zrobić w kwestiach podatkowych, jak poprawnie wysłać ją do Urzędu Skarbowego, bez obawy, że się popełniło jakiś wielki błąd, a Urząd Skarbowy nałoży na nas karę. Warto korzystać z programu do rozliczania deklaracji online. Epity można rozliczyć przy pomocy darmowych aplikacji. Niektóre wymagają tylko wpisania konkretnej organizacji pożytku publicznego do swojej deklaracji. Epity rozliczą zarówno osoby pracujące jak i dorabiający studenci, czy osoby uzyskujące dochody z działalności gospodarczej.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego warto rozliczać pity przez Internet
  • jak poprawnie wypełnić epity
  • czy wstępna deklaracja od Urzędu Skarbowego nam wystarczy?

Ostatnio z pomocą wychodzi nam nawet sam Urząd Skarbowy, który od kilku lat samodzielnie przygotowuje nam wstępne deklaracje, które musimy tylko potwierdzić w systemie. Jeżeli nie zrobimy nic, zostaną one automatycznie wysłane. Niestety nie zawsze jest to idealne rozwiązanie, dlatego warto przyjrzeć się alternatywom.

 Aplikacja PITax.pl została stworzona do wsparcia w rozliczeniach z urzędem

Dlaczego warto rozliczać epity przez Internet

Rozliczanie swojej deklaracji podatkowej przez Internet to dobry pomysł, oszczędza nasz czas, a aplikacje wspomagają nas podatników. Aplikacji prowadzi podatnika w taki sposób, aby każda osoba posiadająca dochód, uzyskująca go czy to z najmu, czy własnej pracy mogła samodzielnie rozliczyć swoje epity. Program podpowiada podatnikowi jakie kolejne punkty powinien wypełnić w swoich deklaracjach, jakie kwoty wpisać, aby wszystko było w porządku i jakie kolejne punkty powinien wypełnić, aby niczego nie brakowało. Oczywiście nie zwalnia nas to od tego, abyśmy wiedzieli jaką deklarację mamy wypełnić. Jednak zdarza się, że osoby muszą wypełnić wiele różnych pism, inaczej będą rozliczać się osoby na umowie o pracę, inaczej pracujący samodzielnie, lub uzyskujący dochody z najmu prywatnego. Wszystkie potrzebne informacje bez trudu znajdziemy w panelu pomocy programu. Informacje zawierają różne warianty, co pozwoli szybko się zorientować jakiej sytuacji podatnik powinien wypełnić dane pole formularza lub załącznik. Jednocześnie wszystko jest intuicyjne, jeżeli ktoś kiedyś wypełniał epity, bez problemu poradzi sobie z podobnymi programami.

 Skorzystaj ze wszystkich przysługujących Ci odliczeń z programem PITax.pl

Wstępna deklaracja – czy nam wystarczy?

Nie zawsze musimy korzystać z programu tego typu. Od niedawna za większość podatników Urząd Skarbowy wypełnia wstępnie deklaracje, a my jedynie musimy potwierdzić jej zawartość. Do sprawdzenia danych wystarczy program typu Excel. Dotyczy to większości podatników zatrudnionych wyłącznie na umowę o pracę, emerytów i rencistów. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne. Nie zawsze obejmuje wszystkie ulgi, które nam się należą, nie radzi sobie też często z rozliczeniami dochodów uzyskiwanych z wielu źródeł i wspólnego rozliczania małżonków. Jeśli się nie zgadzamy z proponowaną deklaracją, musimy samodzielnie wypełnić nasze epity. Wypełniając samodzielnie deklaracje podatkowe możemy skorzystać z danych już podanych przez US, dzięki temu praca z programem będzie jeszcze prostsza.

Na koniec warto pamiętać o wypełnieniu pola, w którym przekazujemy 1% podatków na wskazaną organizację pozarządową. Wystarczy wpisać odpowiedni numer i nazwę. Potem możemy sprawdzić nasze epity w poszukiwaniu błędów, jeżeli ich nie będzie pozostaje je wysłać do Urzędu. Pamiętajmy też o tym, aby wydrukować potwierdzenie przekazania dokumentu do urzędu skarbowego. Potem wystarczy zapłacić wyliczony podatek, lub oczekiwać na zwrot nadpłaconych zaliczek na nasze konto bankowe.

Poprzedni artykułJakie węgielki wybrać do shishy?
Następny artykułJak odzyskać usunięte zdjęcia ze smartfona?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj