Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Bardzo popularne również w naszym klimacie są ogrody w stylu japońskim. Panuje w nich harmonia zgodna z buddyjskim porządkiem. Wszystkie rośliny muszą wyglądać tak jakby w tym miejscu zaplanowała je matka natura. Stosuje się wręcz postarzanie roślin, aby wyglądały tak jakby odcisnął na nich piętno ząb czasu. W ogrodach w stylu japońskim dominuje zieleń, jednak nie brakuje również dekoracyjnych bylin. Rośliny których nie może zabraknąć w ogrodzie japońskim to azalia i sosna japońska, a także drzewko bonsai. Bardzo popularne są również magnolie, lilie i dalie.

Uprawa dalii w ogrodzie japońskim – jak ją zaplanować?

Spośród mnóstwa odmian dalii można wybrać zarówno te karłowate, dorastające do 20 cm wysokości, jak i ogromne z długimi pędami, które należy zabezpieczać przed złamaniem i mają nawet 2 metry wysokości. Warto zwrócić uwagę na piękno kwiatów dalii, które posiadają strzępiste płatki wewnątrz, przypominające rurki i rozłożyste na zewnętrz, przez co są naprawdę okazałe. U dwu metrowych dalii kwiaty mogą mieć średnicę 30 cm. U małych odmian kwiaty są nawet 6-krotnie mniejsze. Najistotniejsze w ogrodzie japońskim jest odpowiednie dobranie kolorystyki. Najlepiej sprawdzą się odmiany bordowe, białe, i biało-czerwone, które wprost nawiązują do japońskich barw. Oczywiście dobrze sprawdza się również fioletowe. Można zdecydować się na wyglądające niczym dzieło origami Dalie Pomponowe, o gęstych rurkowatych płatkach, bądź efektowne Dalie Kaktusowe, o postrzępionej strukturze. Dobrym wyborem mogą być świetnie prezentujące się na rabatach i w doniczkach Dalie Karłowe i Dekoracyjne. Bulwy dalii sadzi się na słonecznych stanowiskach, gdyż te kwiaty nie znoszą cienia. Ziemia powinna być przepuszczalna oraz posiadać odczyn 6,5 do 7 PH. Dalie sadzi się w odstępach ok 50 cm. Wcześniej najlepiej zasilić podłoże nawozem wieloskładnikowym z mniejszą dawką azotu, gdyż powoduje on zahamowanie kwitnienia. Uprawa dalii wymaga sadzenia bulw w maju, kiedy nie ma już przymrozków. Kwiatami można cieszyć się od lipca do października. Bulwy należy wykopywać na zimę i przechowywać w zacienionym i niezbyt wilgotnym pomieszczeniu, przysypane piaskiem lub trocinami.

Styl Tsukiyama – klasyczny ogród japoński

Planując ogród w japońskim stylu można zdecydować się na ten, gdzie głównym żywiołem jest woda. Tu nie może zabraknąć oczka wodnego i kaskad wodnych. Trzeba również znaleźć miejsce przy ścieżkach dla drzewek bonsai czy karłowatych odmian sosny. Świetnie sprawdzają się również duże kamienie porośnięte mchem, które powinny być zaadaptowane obok źródełek. Oczka wodne symbolizują tu morze, z kolei kamienie – tereny górskie. Na rabatach znajdzie się miejsce dla dalii, a w różnych miejscach ogrodu można zaplanować również sadzenie azalii japońskich. Ważne by całość aranżacji ogrodu japońskiego nie była nazbyt symetryczna, gdyż tu chodzi o odpowiednie oddanie natury.

Styl Karesansui – zen w twoim ogrodzie

Jeśli w ogrodzie nie ma możliwości wykonania oczka wodnego, można zdecydować się również na suchą formę morza, które świetnie imitują jasne drobne kamienie, pomiędzy którymi znajdują się głazy i zielona roślinność, przede wszystkim karłowate gatunki drzewek pasujących do japońskiego stylu. Nie brakuje w nim klonów palmowych, wiśni oraz sosny japońskiej. Wszystkie elementy ogrodu doskonale ze sobą harmonizują, symbolizując cztery żywioły: ziemię, wodę, powietrze i ogień.

Dodatki, których nie może zabraknąć w ogrodzie japońskim

Poza bylinami, drzewkami i oczkami wodnymi w ogrodzie japońskim bardzo ważne są dekoracyjne dodatki. Świetnie sprawdzą się tu kamienne latarenki. Można postawić w ogrodzie również tradycyjną japońską pagodę, oczywiście w miniaturowym wydaniu. Ogród zachwyca swoją dostojnością, a w niewielkim stawie można hodować karpie koi, o różnobarwnych łuskach, które są jego dodatkową atrakcją.

Urządzenie ogrodu w stylu japońskim jest niewątpliwie dobrym pomysłem i sprawdzi się również w naszej szerokości geograficznej. W takim ogrodzie można odpocząć i odetchnąć pełną piersią, rozkoszując się widokiem pięknych dalii.

Poprzedni artykułJak dobrać majtki do figury?
Następny artykułWorkplace by Facebook – co to jest?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj