Udar mózgu – jak się bronić?

Ciężka choroba, jaką jest udar mózgu, często kończy się niepełnosprawnością, a nawet śmiercią. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że udar dotyczy coraz młodszych. Można się przed nim bronić, ale wymaga to ponoszenia pewnego minimum wysiłku.

Udar mózgu to obecnie jedna z najczęściej spotykanych przyczyn przedwczesnych zgonów u osób po czterdziestym roku życia. Jak rozpoznać jego objawy? Co wpływa na zwiększenie ryzyka dolegliwości? Najczęściej nieoczekiwanie pojawia się pod postacią bólu głowy, zawrotów, poczucia, jakby świat się chwiał i wielu innych objawów, na które warto zwrócić uwagę.

Przyczyny udarów mózgu – Co powoduje dolegliwości?

Mimo, że potocznie udar mózgu nazywany jest wylewem, chociaż tylko pewna część udarów definiowana jest jako krwotoczne. Szacuje się, że jedynie dwadzieścia procent udarów mózgu definiuje się jako wylewy. Reszta, czyli około osiemdziesiąt procent ma swoje przyczyny w niedokrwieniu, co oznacza zamknięcie lub zatkanie konkretnego naczynia doprowadzającego krew do mózgu chorego.

Przyczyną udaru mózgu jest niepoprawne funkcjonowanie naczyń, których zadaniem jest doprowadzić krew do mózgu. Gdy zawodzą, ryzyko doświadczenia opisywanej dolegliwości znacznie się zwiększa. Najczęściej do przyczyn zalicza się nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość, brak ruchu, spożywanie alkoholu i palenie papierosów, chociaż określa się je raczej jako czynniki ryzyka. Osoby chore na cukrzycę są szczególnie narażone – wśród tej grupy pacjentów ryzyko wzrasta kilkukrotnie. Jednocześnie przy odpowiedniej dawce codziennego ruchu, redukcji wagi i dbania o zdrowy styl życia, ryzyko można znacznie zmniejszyć (o udarze mózgu – https://portaldlazdrowia.pl/udar-mozgu/ ).

Jak rozpoznać objawy? – Zachowanie w czasie udaru

Objawy udaru mózgu mogą być różne w zależności od jego nasilenia, a także tego, który to już przypadek w życiu konkretnej osoby. Najczęściej notowanymi przypadkami są niedowład lub porażenie mięśni ciała po jednej stronie, znieczulenie rąk, nóg lub konkretnych, innych mięśni. Istnieje zestaw czynności, które należy wykonywać w dobrej wierze, opiekując się osobą, u której zauważono udar.

Nie zaleca się podawania żadnego rodzaju płynów. Zamiast tego dobrze będzie poprosić zauważoną osobę o podniesienie się i uśmiech, podniesienie ku górze dwóch rąk, a następnie powtórzenie według wytycznych konkretnego zdania. Zdanie może brzmieć przykładowo “Dzisiaj czuję się super”. Jeżeli osoba zatraca świadomy kontakt z rzeczywistością, otrzymywane są pierwsze objawy wskazujące na udar mózgu.

Mówi się, że nawet osoba, która nie zna się na medycynie jest w stanie rozpoznać ofiarę udaru mózgu. Objawy są łatwe do rozpoznania dla każdego, wystarczy je po prostu znać. Warto jednocześnie sprawdzić w takiej sytuacji, czy osoba posiada specjalne przedmioty charakterystyczne dla cukrzyków, gdyż taka informacja będzie niezwykle użyteczna dla ratowników w karetce. Cukrzyca bowiem jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia udaru. Wiedza o tym może przyczynić się do szybszego diagnozowania choroby i podjęcia skutecznego leczenia. Więcej o cukrzycy – https://portaldlazdrowia.pl/cukrzyca/

Poprzedni artykułKredyt na nowy samochód czy leasing?
Następny artykułCzy są zamienniki zamka Gerda RIM 6000 S?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj