Kredyt na nowy samochód czy leasing?

Praktycznie każdy, kto planuje zakup pojazdu prosto z salonu, staje przed dylematem: kredyt na nowych samochód, czy może jednak leasing? Wybór wcale nie jest tak prosty, obydwa rozwiązania mają bowiem swoje wady i zalety. Niemniej w niniejszym artykule skupimy się przede wszystkim na wadach leasingu, który – choć popularny – powinien być dobrze przemyślany.

Kredyt na nowy samochód – gwarancja własności

Przede wszystkim zaciągając kredyt na nowy samochód masz gwarancję, że wybrany przez Ciebie samochód jest Twoją własnością – ewentualnie, w ramach zabezpieczenia, bank może przewłaszczyć jego połowę. Nie zmienia to jednak faktu, że dalej jesteś właścicielem auta i możesz nim swobodnie dysponować. Jak wygląda to w przypadku leasingu?

Leasing sam w sobie nie jest formą własności, a stanowi swoisty sposób najmu samochodu – pojazd należy więc do leasingodawcy, a nie do Ciebie. Owszem: możesz go wykupić od firmy leasingowej, ale nastąpi to dopiero po okresie umowy leasingu, np. za cenę jednej raty. Czy robi to różnicę? Wbrew pozorom, tak.

Kredyt a leasing – różne konsekwencje

Jeśli kredyt na nowy samochód z jakiegoś powodu nie będzie spłacany przez pewien czas, nie oznacza to jeszcze tragedii. Ciężki okres możesz przeczekać, a co najwyżej – zapłacić bankowi dodatkowe odsetki za zwłokę. Twój samochód nie zostanie jednak od razu skonfiskowany i nie musisz obawiać się ogromnej presji z tego tytułu.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia w przypadku leasingu. Twój brak spłaty może skończyć się bardzo szybką reakcją ze strony leasingodawcy, który – po prostu odbierze Ci pojazd. Co więcej, nawet jeśli pokryłeś już znaczną część rat leasingowych, firma nadal będzie miała do tego pełne prawo, bez konieczności zwracania Ci jakichkolwiek pieniędzy. Warto być tego w pełni świadomym.

Co w przypadku upadku firmy?

Istnieje też kolejne ryzyko związane z formą leasingu. Jeśli firma leasingowa zbankrutuje, możesz mieć kłopoty z odzyskaniem swojego wkładu finansowego, jak i samochodu. Teoretycznie możliwa jest sytuacja, w której zostaniesz całkowicie „na lodzie” i nie będziesz miał możliwości dochodzenia swoich praw. Wprawdzie nie zdarza się to często, ale absolutnie nie jest to abstrakcyjna sytuacja.

Biorąc kredyt na nowy samochód jesteś wolny od tego kłopotu. Bank ogłosi upadłość? Cóż, ostatecznie nie jest to Twój problemem, bowiem to w końcu instytucja finansowa ma stworzyć Ci warunki do spłaty kredytu. W tym przypadku możesz mieć więc znacznie większe poczucie bezpieczeństwa, którego nie da Ci firma leasingowa.

Rozważ obydwie opcje

Niemniej jednak bardzo wielu konsumentów decyduje się ostatecznie na leasing, a nie na kredyt na nowy samochód. Wynika to np. z możliwości odliczania podatku od samochodu w leasingu, co jest opłacalne dla przedsiębiorców. Niemniej kredyt może okazać się bezpieczniejszą formą niż leasing, który rodzi ryzyko utraty pojazdu w przypadku nawet chwilowych problemów z jego finansowaniem.

Poprzedni artykułNarożnik, czy kanapa do salonu w bloku?
Następny artykułUdar mózgu – jak się bronić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj