Sygnalizacja świetlna to jeden z najpopularniejszych sposobów kierowania ruchem drogowym. Kwestie sygnalizacji świetlnej reguluje Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Co warto o nich wiedzieć?
Zamontowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu to duże ułatwienie dla kierowców i uczestników ruchu drogowego. W Polsce obowiązuje sygnalizacja świetlna trójbarwna dla kierowców i dwubarwna dla pieszych.
W dużej mierze wpływa też na bezpieczeństwo jazdy. Sygnalizacja świetlna to system usprawniający kierowanie ruchem drogowym na skrzyżowaniach oraz przejściach dla pieszych.
W Polsce występują głównie sygnały świetlne cykliczne, czyli w praktyce światła zmieniają się w równych odstępach czasu – na drodze z pierwszeństwem przejazdu albo o dużym natężeniu ruchu zielone światło jest zapalone dłużej, a krócej na drodze o mniejszym natężeniu.
Sygnalizacja świetlna a pierwszeństwo przejazdu
Kwestia pierwszeństwa przejazdu to podstawowa wiedza dla kierujących pojazdem. Trzeba wiedzieć, kiedy mamy pierwszeństwo, a kiedy musimy ustąpić przejazdu innym uczestnikom ruchu. Różne problemy i dylematy w ruchu drogowym mogą powodować groźne sytuacje na drodze. Sposobów kierowania ruchem drogowym jest wiele – to m.in. lampy drogowe, znaki, osoba uprawniona do kierowania ruchem itd.
Lampy drogowe – rodzaje
Lampy drogowe, lampy ostrzegawcze, sygnalizacje świetlne stanowią istotne elementy oznakowania ruchu drogowego lub utrudnień w ruchu. Lampy ostrzegawcze to najlepsza metoda, aby ostrzec kierowców i uczestników ruchu – są lepiej widoczne niż znaki ostrzegawcze, odblaski itd. O zmierzchu i w nocy są niemal niezbędne, gdyż widoczność znaków jest znacznie słabsza, podobnie jak i spostrzegawczość kierowców jest słabsza niż w ciągu dnia.
Oferta sygnalizacji świetlnych jest ogromny – m.in. lampa drogowa ostrzegawcza LED, lampa fali świetlnej bezprzewodowej, tymczasowa wahadłowa sygnalizacja LED, zestaw diod sygnalizacji wahadłowej, lampa obrotowa błyskowa itd.
Nowoczesne systemy i sygnały świetlne, m.in. lampy drogowe LED itd., w dużym stopniu usprawniają ruch na skrzyżowaniach. Warto pamiętać, że w sytuacji awarii czy wyłączenia sygnałów świetlnych, obowiązują przepisy drogowe określające kolejność ruchu na skrzyżowaniach oraz zasada ograniczonego zaufania.