Odpowiednia karma dla psa – jak ją wybrać?

Coraz więcej zwierząt domowych, a w szczególności psów i kotów cierpi na choroby ze strony układu moczowego. Najczęstszymi schorzeniami są zaburzenia funkcji nerek, zapalenia pęcherza oraz kamice układu moczowego.

Karmy w ostrej niewydolności nerek

Mało osób wie, że odpowiednią dietą można zapobiec, wstrzymać rozwój, a nawet wycofać objawy chorobowe naszych czworonożnych podopiecznych. Ważna jest konsekwencja właściciela/ opiekuna w stosowaniu się do odpowiedniego żywienia chorego psa oraz świadomość w wyborze najlepszej karmy weterynaryjnej dla psa z niewydolnością nerek.

Dieta w ostrej niewydolności nerek jest trudna do zastosowania. Psy, które nie miały wcześniej problemów zdrowotnych w początkowym okresie choroby nie wykazują niepokojących objawów. Ostra niewydolność nerek trwa od kilku godzin do kilku tygodni. Jednym z pierwszych objawów jest całkowita utrata apetytu, przez co trudno zastosować dietę leczniczą. Ostra niewydolność nerek może zakończyć się całkowitym wyzdrowieniem psa, któremu nie ma konieczności podawania specjalistycznej diety, ponieważ wyzdrowienie przebiega zwykle bardzo szybko, a aby dieta przyniosła efekty powinna być stosowana dłużej niż trwała sama choroba. Jednak często ostra niewydolność nerek przechodzi w postać przewlekłą, w której stosowanie odpowiedniego żywienia jest bardzo ważne.

Karmy w przewlekłej niewydolności nerek

Najlepsza karma dla psa z niewydolnością nerek odciąża nerki i przyśpiesza powrót zwierzęcia do stabilizacji. Dieta stosowana u psów z przewlekłą niewydolnością nerek ma obniżoną zawartość sodu, fosforu i białka, które rekompensuje węglowodanami. Stosowane są również dodatki mączne, np. płatki owsiane, ryż lub makaron. Zwiększona jest również zawartość potasu, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 oraz witamin z grupy B. Dieta jest również alkalizowana wodorowęglanem sodu lub cytrynianem potasu, w celu zahamowania kwasicy metabolicznej.

W celu zwiększenia skuteczności karm weterynaryjnych w żywieniu psa „nerkowego” należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii, dietetyka lub doradcy żywieniowego. Specjaliści dobierają rodzaj diety m. in. do wieku, kondycji, masy ciała oraz wielkości psa. Najlepsze karmy dla psów z niewydolnością nerek zwykle posiadają w swojej nazwie człony typu „Renal, kidney lub Urinary”, jednak zalecamy, aby każdą zmianę karmy konsultować z lekarzem prowadzącym psa.

W razie konieczności zmiany karmy należy pamiętać o stopniowym wprowadzaniu nowej karmy z równoczesnym zmniejszaniem porcji karmy poprzedniej. Takie działanie ma na celu ograniczenie negatywnych objawów ze strony układu pokarmowego psa. Jest to szczególnie ważne u psów leczonych przewlekle, u których organizm jest obciążony i dodatkowe negatywne bodźce mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia psa. Zdarza się, że psy są przyzwyczajone do suchych karm, które można namoczyć w wodzie, aby zwiększyć przyjmowanie wody przez zwierzę. Najlepsze karmy dla psa z niewydolnością nerek nie powinny tracić swoich walorów smakowych po namoczeniu w wodzie.

Poprzedni artykułJakie informacje można wyczytać z etykiety wina?
Następny artykułJak własnoręcznie wydziergać koc? Wykorzystaj włóczki ze sklepu internetowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj