W dobie powszechnego dostępu do Internetu i towarzyszących temu na każdym kroku rozwiązań smart, dostęp do nowoczesnych technologii staje się kluczowy. Zyskują na nim wszystkie firmy, których celem jest dotarcie elektronicznymi kanałami do nowych klientów.
Sprzęt komputerowy starzeje się jednak bardzo szybko, a kompleksowa wymiana stosowanych w firmie rozwiązań potrafi być bardzo kosztowna. Dlatego wielu przedsiębiorców poszukuje atrakcyjnych metod zewnętrznego finansowania swojej działalności. Jednym z możliwych rozwiązań jest leasing IT. Jakie są jego zalety i co sfinansujemy w taki sposób?
Czego dotyczy leasing sprzętu biurowego?
Finansowanie informatycznych rozwiązań dotyczy przede wszystkim:
- notebooków,
- komputerów stacjonarnych i stacji roboczych,
- akcesoriów peryferyjnych.
Daje także możliwość zakupu drukarek, projektorów, serwerów i macierzy dyskowych, sprzętu sieciowego oraz urządzeń mobilnych (smartfony, tablety).
Z leasingu sprzętu biurowego może skorzystać praktycznie każda firma, która wykaże, że sprzęt IT jest jej niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie jest to w zasadzie formalność, ponieważ praktycznie nie ma już sektorów, które funkcjonują bez dostępu do systemów informatycznych.
Co z leasingiem oprogramowania?
Finansowanie software’u przebiega na podobnych warunkach, jak sprzętu komputerowego z jedną, zasadniczą różnicą. Producent oprogramowania musi wyrazić zgodę na przeniesienie licencji na oprogramowanie na firmę leasingową, która formalnie staje się właścicielem aplikacji. Warto pamiętać, że software jest wartością niematerialną firmy, a leasing może dotyczyć wyłącznie składników materialnych. Dlatego kluczowe staje się uregulowanie kwestii związanych z prawami autorskimi (licencja na użytkowanie programu) i ograniczenie dalszej odsprzedaży oprogramowania.
Pozostałe kwestie wyglądają identycznie, jak przy klasycznym leasingu. W zamian za możliwość użytkowania oprogramowania, przedsiębiorca płaci comiesięczne raty leasingowe.
Jaką formę finansowania wybrać?
Leasing komputerów odbywa się podobnie, jak innych środków trwałych. Musimy więc wybrać pomiędzy opcją operacyjną a kapitałową.
W leasingu operacyjnym leasingodawca zachowuje prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W tym przypadku, do kosztów prowadzenia działalności możemy zaliczyć wysokość raty netto, a także opłaty manipulacyjne i czynsz inicjalny, ewentualne prowizje i koszt użytkowania sprzętu.
Minimalny czas trwania umowy jest określony przez okres amortyzacji sprzętu i nie może być krótszy niż 40% tej wartości.
Leasing finansowy własność przedmiotu umowy przechodzi na leasingobiorcę, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Wiąże się to z koniecznością całościowej zapłaty podatku VAT. Kosztami prowadzenia działalności będzie część odsetkowa raty leasingowej, koszt eksploatacyjny i odpisy amortyzacyjne.
W tym modelu minimalny czas trwania umowy to 12 miesięcy.
Bez względu na wybór sposobu finansowania, końcowy podatek do zapłaty będzie niższy z uwagi na poszczególne elementy, które zaliczymy do kosztów uzyskania przychodu (doradcy podatkowi chętnie nazywają je tarczą podatkową). To także prosty i odformalizowany proces. Obecnie, firmy leasingowe działają na tyle prężnie, że na decyzję w sprawie finansowania będziemy oczekiwali zaledwie kilka dni.
Leasing komputera, a jednoosobowa działalność gospodarcza – czy to się opłaca?
W przypadku firm jednoosobowych warto rozważyć wzięcie pożyczki leasingowej. Jest ona znacznie łatwiejsza do uzyskania niż kredyt i nie narzuca określonych ram czasu trwania, jak leasing.
Do spłacanych rat nie jest doliczany podatek VAT, więc ostatecznie ich wysokość jest niższa. Wprawdzie pożyczka leasingowa obniża zdolność kredytową przedsiębiorcy, ale zakupiony towar od razu staje się własnością firmy.
Jeżeli prowadzisz własną firmę lub marzysz o założeniu działalności, postaw na leasing IT. To oszczędny sposób, aby wyposażyć zespół w najnowsze technologie oraz możliwość odkupu lub przejęcia własności nad przedmiotem umowy po jej zakończeniu. Leasing urządzeń nie wymaga spełnienia wielu formalnych wymagań, obniża wysokość podatków i nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa.