Rosnące zainteresowanie nowoczesną wentylacją i klimatyzacją pomieszczeń

Zbliżające się miesiące zimowe to wbrew pozorom bardzo dogodny czas na rozważenie wprowadzenia udogodnień w zakresie wentylacji i klimatyzacji użytkowanych pomieszczeń.

Instalacja klimatyzacji przebiega wtedy o wiele szybciej z uwagi na fakt, iż większość zamówień składanych jest dopiero wtedy, kiedy na zewnątrz temperatura staje się zbyt wysoka, a pomieszczenia, zarówno te znajdujące się w domach jednorodzinnych, blokach czy biurowcach, okazują się być nieprzystosowane do panujących warunków klimatycznych. Podobnie sprawa ma się również z kwestią wentylacji pomieszczeń. Z reguły wdrożenie tego typu rozwiązań jest rozważane zbyt późno. W zasadzie na etapie budowy korzystnie jest już rozważyć te kwestie. Dlatego warto, aby instalacja wentylacji oraz montaż klimatyzacji przebiegały w miarę możliwości logistycznych, technicznych i finansowych równolegle.

W przypadku stosowania tradycyjnej wentylacji, takiej jak nawiewniki, uchylone okna czy kanały wentylacyjne, nie mamy wpływu na parametry świeżego powietrza, które dostaje się do pomieszczenia. Z tego też powodu bardziej ekologicznym i zarazem ekonomicznym sposobem jest instalacja wentylacji unowocześnionej, pozwalającej na odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza, co pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania budynków i wzrost komfortu osób w nich przebywających.

Natomiast głównym zadaniem klimatyzacji jest utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu, w którego skład wchodzą zarówno wilgotność, jak i temperatura panująca w pomieszczeniu, co pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego osobą przebywającym w danym budynku. Z reguły montaż klimatyzacji jest planowany po to, aby obniżyć zbyt wysoką temperaturę w miesiącach letnich. Sporadycznie stosuje się klimatyzację do podniesienia temperatury pomieszczenia.

Ważną kwestią z tego wynikającą jest wzajemne wyregulowanie parametrów wentylacji i klimatyzacji tak, aby nie działały wzajemnie antagonistycznie. Łatwo dosyć wyobrazić sobie sytuację, kiedy to praca klimatyzatora musi być wytężona, aby ochłodzić zbyt dużą ilość świeżego powietrza napływającego z zewnątrz. Dlatego właściwe ustawienie pracy klimatyzacji i wentylacji jest niezwykle istotne ze względów ekonomicznych oraz praktycznych.

Poprzedni artykułJak wybrać najlepsze nagrobki?
Następny artykułJak urządzić mały salon w bloku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj