Przygotuj pokój na narodziny dziecka – kilka przydatnych wskazówek

Narodziny dziecka często oznaczają zmianę całego życia – nie tylko zawodowego i emocjonalnego. Wymaga też zaprowadzenia odpowiednich zmian w domu, aby maluszkowi było w nim jak najlepiej. Jeśli niemowlę będzie miało własny pokój, powinieneś go odpowiednio urządzić. Sprawdź, o czym należy pamiętać!

Strefa do spania

Najważniejszą czynnością Twojego malucha przez pierwszy rok życia będzie spanie. Dlatego też koniecznie musisz zadbać, aby ta strefa pokoju była odpowiednio urządzona. Przede wszystkim zadbaj o wybór właściwego łóżeczka. Powinno być ono wygodne, dość twarde, ale co najważniejsze bezpieczne. Kup łóżeczko z wysokimi szczebelkami, aby ryzyko wypadnięcia malucha nie istniało.

Kup też pościel, która będzie wykonana z delikatnych materiałów – ważne, aby były one całkowicie antyalergiczne. Zadbaj o regularne, częste pranie poszewek i w miarę możliwości ustawiaj programy na wysokie temperatury. Unikaj też stosowania agresywnych detergentów i zawsze płucz tkaniny dziecięce dwukrotnie.

Strefa do przewijania

Przewijak powinien znaleźć się w bliskiej odległości od łóżeczka – tak, by można było malucha bezpiecznie i szybko przenieść nawet w środku nocy. Na przewijaku, w zasięgu ręki, muszą znaleźć się wszystkie niezbędne przedmioty – pieluszki, nasączone chusteczki, zwykłe chusteczki oraz ciuszki na zmianę. Pod przewijakiem ustaw kosz na śmieci, by nie musieć odkładać brudnej pieluchy na dywan czy półkę.

Strefa do przewijania

Przydatne urządzenia

Ważne będzie również odpowiednie wyposażenie pokoju malucha. Zacznij od zakupu elektronicznej niani – urządzenia składającego się z dwóch elementów, czyli nadajnika i odbiornika. Jeden miej zawsze przy sobie i obserwuj oraz słuchaj, czy Twoje dziecko jeszcze śpi, czy już się przebudza. Wybierz model z monitorem oddechu lub dokup to urządzenie osobno – w razie gdyby przestało wyczuwać miarowy oddech niemowlaka, zaalarmuje Cię o tym głośnym dźwiękiem.

W pokoju dziecka przydadzą się także urządzenia dbające o jakość powietrza, w szczególności w okresie zimowym, gdy w dużych miastach we znaki daje się smog. Jeśli chodzi o oczyszczasz powietrza opinie o tym sprzęcie są na tyle dobre, że możesz mieć pewność skutecznej filtracji szkodliwych związków i składników z zewnątrz. Możesz wybrać model z nawilżaczem, który także zadba o zdrowie Twojego malucha lub kupić go osobno – zachowanie idealnej wilgotności powietrza pozwoli na spokojny sen niemowlęcia, a także będzie zapobiegało alergiom.

Przydatne urządzenia

Zadbaj o oświetlenie

W pokoju dziecięcym powinno się obowiązkowo znaleźć główne oświetlenie sufitowe, które będzie rozpraszało subtelne światło po pokoju. Jednak nie ono będzie najważniejsze. Dla Twojej wygody w pomieszczeniu muszą być zainstalowane lampki, które będą emitowały bardzo delikatne światło – takie, które nie zaburzy snu niemowlaka, ale pozwoli Ci bezpiecznie do niego dotrzeć w środku nocy. Może to być nawet taśma LED rozciągnięta przy listwie przypodłogowej lub specjalne lampki wtykowe do pokojów dziecięcych.

Poprzedni artykułJak odmienić nudne wnętrze w trzech krokach?
Następny artykułRejestracja UDT – na czym polega?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj