Schody z kostki o dużej powierzchni – cechy i sposób montażu

Schody wykonamy najszybciej, wykorzystując dużą kostkę nazywaną też stopniami blokowymi. Mają one zarówno praktyczne, jak i wizualne zalety. Odnajdują się dobrze zwłaszcza przy domach w stylistyce modernistycznej. Znakomicie sprawdzą się jako uzupełnienie projektu ogrodu – nie będą co prawda ozdobą samą w sobie, ale świetnie podkreślą piękne rabaty. Przede wszystkim jednak schody z kostki o dużej powierzchni pozwalają na ukończenie prac w rekordowo krótkim czasie!

Różne zastosowania stopni blokowych

Dziś myślimy o schodach kostki dużych rozmiarów jako o rozwiązaniu nowoczesnym. Warto jednak zauważyć, że tego rodzaju stopnie były wykorzystywane kiedyś w dworkach. Jeśli chcemy nadać takim schodom charakteru i dostosować je do elementów znajdujących się w pobliżu, możemy zdecydować się na jedną z niestandardowych faktur. W wiejskim ogrodzie, takim, w którym pojawia się drewno, możemy na przykład zamontować bloki z betonu palonego, które mają nieregularną powierzchnię. Im bardziej minimalistyczne i nowoczesne otoczenie, tym lepiej sprawdzą się w nim schody z kostki szlifowanej.

W jaki sposób montowane są stopnie blokowe?

Montaż dużych stopni z betonu nie wymaga wykonania niektórych czynności koniecznych przy bardziej tradycyjnym materiale. Jedną z nich jest izolacja chroniąca przed zgubnym działaniem wody. Nie jest też wymagane odpowiednie przygotowanie podłoża przez wylanie betonu. Są miejsca, w których z bloków betonowych możemy korzystać jako elementu samonośnego. Musimy się jednak wtedy upewnić, że taka ścieżka nie będzie bardzo eksploatowana. W szczególnych przypadkach jako zabezpieczenie stosowany jest żwir. Pełni on funkcję chroniącą przed działaniem mrozu. Jego warstwa powinna mieć około dwadzieścia – dwadzieścia pięć centymetrów. Na wierzch kładziemy półsuchy beton, który stanie się naszą podstawą. Od tego momentu musimy zadbać o zastosowanie “zakładki” – części znajdujące się na poszczególnych poziomach powinny nachodzić na siebie na około dwa centymetry.

Podsumowanie

Jednym z ogromnych plusów schodów z kostki o dużej powierzchni jest możliwość personalizacji. Bloki mogą przybrać różne rozmiary i kształty (producent przygotuje odpowiednią dla zamawiającego wersję). Istnieje również możliwość wyposażenia schodów z kostki – bloczków w dodatkowe akcesoria, na przykład pasek antypoślizgowy czy robiące duże wrażenie światła LED. Na pewno znajdziesz rozwiązanie do swojego ogrodu lub przed wejście do domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here