Fabrycznie nowe samochody cieszą się rosnącą popularnością. Chociaż wiele osób nabywa je za gotówkę, w większości przypadków zakupu finansowane są kredytem. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny produkt bankowy, porównaj dostępne możliwości. Kredyt kredytowi nierówny – dlatego wymaga to dokładnej analizy.
Dla wielu kierowców to właśnie kredyt samochodowy jest jedyną szansą na zakup nowego pojazdu. Co prawda trzeba liczyć się ze zwrotem pożyczonych pieniędzy w wyższej kwocie, jednak to w dużej mierze od kredytobiorcy zależy wysokość całkowitej kwoty do spłaty.
Kredyt oparty o TCM – korzystne rozwiązanie?
Zależy Ci na niskiej miesięcznej racie, krótkim okresie kredytowania i możliwości wymiany pojazdu po kilku latach? W Twoje oczekiwania wpisuje się kredyt oparty o TCM, tj. cykliczną wymianę samochodów. W ramach tej formy finansowania, dealer zobowiązuje się do odkupienia użytkowanego pojazdu na atrakcyjnych warunkach. Pozyskaną w ten sposób kwotę możesz przeznaczyć na spłatę ostatniej raty oraz wkład własny nowego kredytu.
Przykładem takiej formy finansowania jest Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Banku (RRSO 8,41%). Zaletą jest niska miesięczna rata, którą można dopasować do indywidualnej sytuacji finansowej. W oszacowaniu kosztów pomaga kalkulator kredytu samochodowego – wystarczy wpisać konkretną kwotę i ustalić parametry finansowania, aby otrzymać informacje o dostępnych pojazdach.
Jak wybrać korzystny kredyt samochodowy?
W zaciąganiu kredytów samochodowych nie ma nic złego – pod warunkiem, że jest to decyzja całkowicie przemyślana. Nie można przy tym decydować się na przypadkową ofertę, ponieważ zwykle wiąże się to z koniecznością poniesienia znacznie większego wydatku.
Warto zatem poświęcić odrobinę czasu, porównując dostępne oferty. Wykorzystaj kalkulator kredytu samochodowego, a następnie przeanalizuj koszty. Weź pod uwagę jednak nie tylko oprocentowanie, ale koszty całkowite. Poznasz je, porównując RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględnia nie tylko odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe.
Wybierając kredyt samochodowy uwzględnij także kwestie związane z:
- okresem kredytowania,
- wysokością wkładu własnego,
- wymaganiami formalnymi wobec kredytobiorcy.
Warto także uwzględnić możliwość skorzystania z dodatkowych ofert. Przykładem może być usługa Comfort Pay, która pozwala sfinansować: ubezpieczenie komunikacyjne, serwis samochodu lub przedłużenie gwarancji. Istotą jest rozłożenie na raty kosztów – z odroczeniem pierwszej płatności o miesiąc.
Wybierając kredyt samochodowy, weź pod uwagę nie tylko koszty. Sprawdź, z jakich dodatkowych opcji będziesz mógł skorzystać jako właściciel nowego pojazdu.