Videodermatoskopia – zbadaj podejrzane zmiany skórne

Z niektórymi się rodzimy, inne pojawiają się z biegiem czasu, wszystkie zasługują na naszą uwagę! Mowa o znamionach, pieprzykach, brodawkach i wszelkiego rodzaju zmianach skórnych, które znajdują się na naszej skórze. Warto je dobrze przebadać, aby mieć pewność czy nie dzieje się z nimi nic niepokojącego, a w razie czego usunąć. Videodermatoskopia to nowoczesna, bezinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na odróżnienie z dużym prawdopodobieństwem zmian łagodnych od złośliwych.

Zmiany skórne – których nie można bagatelizować?

Praktycznie wszystkie nowe zmiany skórne lub takie, które mamy od urodzenia, ale z czasem zaczęły się zmieniać, zasługują na naszą uwagę. Na celowniku są znamiona, które:

 • szybko rosną,
 • łuszczą się, swędzą, krwawią,
 • ropieją,
 • mają nieregularne brzegi,
 • mają niejednolity kolor,
 • zmieniają się w inny sposób.

W obrębie tego typu zmian skórnych może rozwijać się rak skóry, dlatego tak ważne jest niezwłoczne ich zdiagnozowanie. Wczesne rozpoznanie zmian nowotworowych daje bardzo duże szanse na wyleczenie.

Osoby szczególnie zagrożone nowotworem skóry (czerniakiem):

 • często korzystające z solarium lub eksponujące skórę na słońce,
 • posiadające jasną karnację i włosy,
 • piegowate,
 • genetycznie obciążone chorobą nowotworową,
 • posiadające liczne znamiona barwnikowe (pieprzyki),
 • chorujące w przeszłości na nowotwór.

Videodermatoskopia – czy pozwoli zdiagnozować nowotwór?

Jak podkreślają eksperci z katowickiego Centrum DER-MED – nowoczesna videodermatoskopia, to jeden z najlepszych sposobów profilaktyki raka skóry. Samo badanie nie jest wystarczające, aby postawić ostateczną diagnozę, ale z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozwala stwierdzić, czy mamy do czynienia ze zmianą złośliwą czy łagodną. Jest więc dobrą metodą przeciwdziałania rozwojowi czerniaka. Umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych i zaplanowanie kolejnych kroków, czyli: chirurgicznego wycięcia niepokojącej zmiany i badania histopatologicznego.

Badanie znamion i pieprzyków videodermatoskopem – przebieg zabiegu

Konsultacja dermatologiczna wraz z wideodermatoskopią to najlepszy sposób na zbadanie podejrzanych zmian skórnych. Videodermatoskopia to niezwykle precyzyjna, komputerowa metoda badania znamion i pieprzyków, którą w katowickim Centrum DER-MED wykonuje się za pomocą urządzenia FotoFinder. Nowoczesny aparat wyposażony jest w głowicę z kamerą oraz specjalny komputer z monitorem. Precyzyjna kamera, umożliwiająca wielokrotne zbliżenie, pozwala na szybkie wykrycie zarówno łagodnych, jak i złośliwych zmian skórnych. Dermatolog ogląda znamiona w różnych powiększeniach, dzięki czemu może ocenić cechy morfologiczne zmian skórnych niewidoczne gołym okiem czy pod tradycyjnym dermatoskopem. Inteligentne oprogramowanie, w które został wyposażony wideodermatoskop, analizuje zmianę i wylicza średnią ocenę prawdopodobieństwa choroby nowotworowej. Krótko mówiąc – program podpowiada lekarzowi, czy ma do czynienia z typowym znamieniem barwnikowym, czy może to być czerniak skóry.

Po wykonaniu badania obraz jest zapisywany i archiwizowany na potrzeby kolejnych wizyt, podczas których porównywane są wyniki z różnych okresów, aby można było stwierdzić, czy znamiona zmieniają się lub czy pojawiają się nowe. Precyzja tego badania pomaga podjąć trafną decyzję dotyczącą dalszego postępowania ze zmianami skórnymi, czyli metody usuwania znamion i pieprzyków. Dzięki dokładnej diagnostyce unikniemy niepotrzebnego wycinania znamion o łagodnym charakterze. Videodermatoskopia to badanie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Trwa około 15-30 minut.

Więcej na temat profesjonalnego badania znamion i pieprzyków przeczytasz na stronie katowickiego Centrum DER-MED: https://katowice.dermed.pl/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here