Kilka wskazówek jak dobrać automatykę do bramy

Wiele osób, stając przed kupnem nowej bramy wjazdowej lub garażowej, zastanawia się, czy warto zdecydować się również na jej napęd. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, ponieważ każdy model bramy można obsłużyć ręcznie, i to w prosty sposób, jednak założenie automatyki wiąże się z licznymi korzyściami.

Dlaczego warto zdecydować się na napęd do bramy?

Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której, wracając po ciężkim dniu pracy, musimy jeszcze zaparkować auto w garażu. Nie jest zbyt wygodnie wysiadać z samochodu najpierw po to, by otworzyć bramę wjazdową, a następnie również drzwi od garażu – szczególnie, kiedy pada deszcz czy śnieg. Na dodatek, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, może to być nieco problematyczne.

Tymczasem napęd do bramy garażowej czy wjazdowej pozwala nam na niebywały komfort użytkowania. Możemy ją otwierać i zamykać bez konieczności wychodzenia z samochodu. Przy obecnym rozwoju technologicznym, który pozwolił również na dopracowanie systemów automatycznych do bram, skrzydło może podnieść się czy odsunąć w ciągu zaledwie kilku sekund. Nie marnujemy więc czasu, nawet kiedy rano bardzo się spieszymy, by zdążyć do pracy.

Warto też wspomnieć, że automatyka w bramie często stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami. W końcu tylko my, jako właściciele posesji, mamy pilot do obsługi bramy. W razie awarii instalacji elektrycznej i tak możemy sobie poradzić, otwierając bramę ręcznie.

Czy automatykę da się dopasować do każdego rodzaju bramy wjazdowej?

Jak najbardziej – w przypadku bramy wjazdowej podczas instalowania automatyki bardziej liczą się inne cechy bramy niż jej model. Niemniej zarówno bramy skrzydłowe, jak i przesuwne mogą być wyposażone w napęd. Najlepiej zdecydować się na takie rozwiązanie już na etapie projektowania ogrodzenia. Oczywiście późnej również można zdecydować się na automatykę, jednak wówczas konieczne będą liczne poprawki i przebudowy, a to z kolei naraża nas na dodatkowe koszty.

Najważniejsze, by brama wjazdowa była w dobrej kondycji. Musi być pozbawiona usterek, żeby założenie napędu rzeczywiście powiodło się bez większych problemów. Dlatego zanim zaczniemy dokonywać zmian, warto dopilnować dokładnego przeglądu bramy. Gdyby wystąpiły jakieś awarie, należy się ich pozbyć przed rozpoczęciem instalowania napędu.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając automatykę do bramy wjazdowej?

Podstawowymi kryteriami podczas doboru napędu do bramy wjazdowej jest rozmiar i ciężar skrzydła. Jest to ważne dlatego, że w przypadku automatyki konieczny jest zakup siłownika, a jego model jest zazwyczaj dostosowany do określonej wagi. Takich pomiarów możemy nawet dokonać samodzielne – ciężar nie musi być bardzo dokładnie określony, chodzi tu głównie o dopasowanie poszczególnych elementów.

Bramy wjazdowe wykorzystywane w większości domów jednorodzinnych zazwyczaj mają długość nieprzekraczającą 4 m, z kolei wysokość wynosi maksymalnie 1,7 m. Wszystko dlatego, że najczęściej są stosowane tzw. bramy lekkie. Dlatego skrzydło bramy rozwieranej zwykle nie waży więcej niż 50 kg, z kolei waga skrzydła w bramie przesuwnej waha się od 100 do 150 kg. Oczywiście te wartości mogą się zmienić, jeśli brama jest wypełniona. Wówczas siłownik musi posiadać zdecydowanie większą moc.

Trzeba też pamiętać, że bez względu na rodzaj bramy automatyka wymaga założenia podziemnego przewodu, który dostarczałby prąd. Warto zatem dobrze się upewnić, że w miejscu, gdzie będzie znajdować się brama, jest wystarczająco dużo przestrzeni na instalację. Można też rozważyć zasilanie słoneczne – to jednak rozwiązanie jedynie w przypadkach, gdy nie potrzebujemy siłownika o dużej mocy.

To, jaki siłownik będzie najlepszy, możemy też ustalić poprzez wyliczenie, jak często na dobę korzystamy z bramy. Taka wartość pozwoli na określenie, czy wydajność danego modelu i jego wytrzymałość spełni nasze oczekiwania.

Czy automatykę da się dopasować do każdego rodzaju bramy garażowej?

Z powodzeniem można zainstalować automatykę w każdej bramie garażowej. Jedynie w przypadku modeli rozwieranych bywa to dość problematyczne, ponieważ wówczas potrzebujemy napędu z dwoma dodatkowymi ramionami, które mogłyby odpychać czy przyciągać skrzydła. Nie da się ukryć, że w zakresie bram garażowych te rozwierane są już coraz rzadziej spotykane, dlatego też kupno systemu automatycznego otwierania może sprawić pewne trudności.

Napęd do bramy garażowej – jakie parametry są ważne?

Przede wszystkim warto jeszcze raz dokonać pomiarów otworu garażowego, nawet jeśli zrobiliśmy to już na etapie wyboru bramy. Dzięki temu upewnimy się, że jest wystarczająco dużo miejsca na instalację elektryczną i założenie samej automatyki. Dostępna przestrzeń jest również ważna ze względu na ocieplenie bramy oraz jej szczelność.

Wybór napędu jest w dużej mierze uzależniony od modelu bramy. Podstawowy parametr, na który musimy zwrócić uwagę, to jego moc. Dlatego, tak samo jak w przypadku bram wjazdowych, trzeba koniecznie sprawdzić, jak ciężkie jest skrzydło. Jeśli jest wystarczająco lekkie, być może napęd o mocy zaledwie 400 N z powodzeniem wystarczy, by obsłużyć bramę. Jednak w przypadku garaży dwustanowiskowych waga skrzydła znacznie wzrasta – może się okazać, że potrzebujemy napędu o sile nawet 1200 N.

Artykuł przygotowany przez firmę Dopler z Częstochowy producenta bram garażowych i przemysłowych zarówno segmentowych jak i rolowanych.

Poprzedni artykułZalety ogrodzeń panelowych
Następny artykułRodzaje rolet wewnętrznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj