Jak wykorzystać miejsce nad pralką?

przestrzeń nad pralką

Pralka to ten gatunek sprzętu AGD, który każdy z nas posiada w swoim domu i tym samym każdy ma zagwozdkę, gdzie umieścić to wyposażenie. Pomieszczeń jest niemało, może to być łazienka, pralnia a nawet kuchnia. Właściwe lokalizacja dla pralki warto zaplanować już na etapie projektu domu, wówczas łatwiej jest nam rozplanować obszar dookoła i nad nią. Łazienka to pomieszczenie, w którym zazwyczaj znajduje się pralka. Jeśli jest to pokaźnych rozmiarów łazienka w domku jednorodzinnym to kłopotów z wykorzystaniem przestrzeni nie ma ale jeśli jest to mała łazienka w bloku wymagamy rozsądnego miejsca. W tym artykule dowiecie się w jaki sposób niezależnie na pomieszczenie wykorzystać w sposób funkcjonalny miejsce nad pralką.

Pralka w pralni i łazience – jak wykorzystać przestrzeń nad pralką

Pralkę w łazience lub pralni możemy umiejscowić na kilka sposobów. Pierwotny z nich to wstawienie pralki pod blatem łazienkowym. Jest to wyjście, które najmniej ingeruje w ogólną przestrzeń łazienki czy pralni. Blat nad pralką może być przeciągnięciem blatu szafki pod umywalkę lub wyznaczać autonomiczną zabudowę. Najistotniejsze, aby wszystkie drewniane elementy posiadały spójną stylistykę.

prlaka pod blatem

Co wówczas nad pralkę? Najlepiej sprawdzą się przydatne półki, na których umieścimy obowiązkowe akcesoria łazienkowe lub chemię do prania. Drugą opcją jest także zawieszenie odpowiedniej szafki łazienkowej wiszącej, wówczas możemy użyć jej w taki sam sposób co półki ale jednocześnie ukryć cały związany z tym bałagan.

szafka nad pralke

Drugim sposobem są ponadprogramowe szafki nad pralkę. Na czym polegają? Mianowicie w dolnej części szafek jest miejsce na wstawienie szafki, natomiast u góry mamy zabudowaną szafkę z krytymi frontami. Oczywiście wszystko to w całości tworzy jeden mebel. Szafka nad pralkę może doskonale komponować się z aranżacją łazienki jako oddzielny mebel ale może także wyznaczać część zestawu mebli do łazienki. Z reguły ich szerokość wynosi trochę ponad 60 cm, czyli idealna szerokość do umieszczenia najbardziej uniwersalnych wymiarów pralki. To rozwiązanie przydaje się do większości małych łazienek w bloku ale nie tylko. Po pierwsze dlatego, że świetnie gospodaruje przestrzeń nad pralką, ładnie zabudowuje pralkę oraz dzięki zamykanym drzwiczkom. Wyśmienicie tuszuje rozgardiasz. W związku z tym, tego typu szafki to także doskonałe wyposażenie pralni. Mimo, że pralnia jest najczęściej większa i dysponuje większą powierzchnią do zagospodarowania niż łazienka, nie musimy aż tak pertraktować nad wykorzystaniem tej przestrzeni. Pomimo wszystko warto właśnie w taki sposób umeblować pralnię. Stanie się ona bardziej skuteczna i oczywiście znajdzie się uzupełniające miejsce na suszarkę na pranie, wieszak na ciuchy czy deskę do prasowania.

Suszarka nad pralką w słupku

Postawienie suszarki nad pralką to rzeczywiste ułatwienie powszednich obowiązków domowych oraz ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Wyciągając mokre pranie możemy przełożyć je bezpośrednio z pralki do suszarki. Jest to ogromna oszczędność czasu. Najlepiej w takim razie wstawić te urządzenia w bezpośrednim sąsiedztwie ze sobą. Najłatwiejszym i niewymagającym żadnych dodatkowych zabiegów rozwiązaniem jest ustawienie pralki i suszarki w słupku. Dosłownie jedna na drugiej.

pralka suszarka słupek

Oczywiście jedynym warunkiem jest odpowiedni ilość miejsca nad pralką. Nie może znajdować się tam kaloryfer a samo pomieszczenie także powinno mieć wystarczającą wysokość. Pamiętajcie także o tym, że to zawsze suszarka powinna znajdować się na górze tego słupka. Dlaczego? ponieważ gdyby było na odwrót, to w razie jakiejkolwiek awarii pralki, moglibyśmy zalać suszarkę wodą i jednocześnie uszkodzić oba te sprzęty. Warto także pomyśleć o łączniku stabilizującym pracę suszarki i odgradzającą urządzenia od siebie. Specjaliści doradzają użycie łącznika w większości przypadków. Warto więc ich posłuchać.

Gdzie oprócz łazienki możemy ukryć pralkę w domu?

Jak już poprzednio wzmiankowaliśmy, w naszych domach lub mieszkaniach znajduje się dużo zajmujących miejsc na umieszczenie pralki. Niezbędne są tylko właściwe przyłącza zapewniające bieżącą wodę oraz jej odpływ. I tak właśnie pralkę możemy ulokować w łazience, pralni, kuchni a od czasu do czasu nawet w przedpokoju.

Pralka w kuchni na ogół znajduje się w ciągu zabudowy kuchennej, zaraz obok zmywarki i szafki kuchennej ze zlewozmywakiem. Jest to bardzo wygodny sposób na jej ulokowanie ze względu właśnie na dostępne odpływy. Bardzo często jest ona ukryta za pomocą maskujących frontów kuchennych. Co do przestrzeni nad pralką to oczywiście znajduje się nad nią blat kuchenny, który sam w sobie jest bardzo zalecany, dlatego nie możemy zagospodarować tej przestrzeni w inny sposób.

pralka w kuchni

W następnej kolejności, coraz bardziej popularny sposób rozmieszczenia pralki w mieszkaniu to przedpokój. Na ogół wstawiamy ją do wnętrza szafy z przedpokoju lub zabudowujemy meblami na wymiar. Pamiętajcie tylko o podłączeniach kanalizacyjnych, aby były gdzieś w pobliżu ponieważ to znacznie ułatwi nam podłączenie pralki. Wstawienie pralki do szafy to także świetny sposób na wykorzystanie przestrzeni ponad jej górnym blatem. Najczęściej znajdują się tam półki na których możemy uporządkować płyny i proszki do prania.

pralka w przedpokoju

Bogatsi o doświadczenie jako sprzedawcy i prywatnie jako projektanci swoich osobistych łazienek, podpowiadamy Wam jak ergonomiczne wykorzystać miejsce nad pralką. Każdy z Was może urządzić swoją łazienkową przestrzeń w odpowiedni dla siebie sposób używając do zabudowy wiszącej szafki łazienkowej lub specjalnie stworzonej do tego – szafki nad pralkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here