Obecny styl życia wiąże się z jedzeniem wysoko przetworzonej żywności i brakiem ruchu. Bardzo często prowadzi to do schorzeń sercowo naczyniowych. Czasem jedynym ratunkiem może okazać się wizyta u kardiologa. Jakimi schorzeniami zajmuje się ten specjalista i jakie choroby leczy? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Kardiolog – co to za specjalista?
Schorzenia serca i naczyń krwionośnych są niemal naszą cywilizacyjną plagą. Jak wykazują badania prowadzone przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), najwięcej osób umiera właśnie z powodu chorób serca i chorób naczyniowo-krążeniowych. Natomiast kardiologia jest jedną z najbardziej rozwiniętych dziedzin medycyny. Kardiolog jest lekarzem specjalistą, który diagnozuje i leczy choroby sercowo-naczyniowe. Oprócz tego rozpoznaje on nabyte i wrodzone wady chorób serca i krążenia, opracowuje diagnostykę, leczy oraz wspiera pacjentów na etapie rehabilitacji. Nie tylko diagnostyka i leczenie są tu ważne. Należy też pomyśleć o profilaktyce, która pomaga zapobiegać poważnym chorobom serca i krążenia.
Kardiologia jako dziedzina medycyny ma pod sobą szereg podspecjalizacji.
Podspecjalizacje w kardiologii
Kardiologia nieinwazyjna jest dziedziną, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Wszystko jednak odbywa się bez ingerencji w struktury ciała. w ramach tej specjalizacji wykonuje się następujące badania: EKG spoczynkowe, holter EKG i ciśnieniowy, RTG klatki piersiowej, echo serca, elektrokardiograficzny test wysiłkowy. Z kolei kardiologia inwazyjna polega na leczeniu chorób serca i układu naczyniowego w oparciu o stosowanie cewnika naczyniowego. Kardiochirurgia wiąże się z operacjami serca i naczyń krwionośnych. Z popularnych zabiegów można tu wymienić leczenie operacyjne nabytych i wrodzonych wad serca, zakładanie by-passów, naprawa i wymiana zastawki mitralnej, trójdzielnej i aortalnej. Natomiast hipertensjologia zajmuje się leczeniem nadciśnienia tętniczego. Podspecjalność jaką jest kardiologia dziecięca skupia się natomiast na leczeniu schorzeń dziecięcych związanych z układem sercowo-naczyniowym.
Kiedy należy zgłosić się do kardiologa?
Wiele osób prowadzi obecnie niezdrowy tryb życia – jedzą fast foody, mało się ruszają i są nieustannie narażone na stres. Warto mieć świadomość, że zła dieta i ciągłe napięcie mogą prowadzić do wielu chorób kardiologicznych. Które dolegliwości powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Na pewno nie można lekceważyć utrzymującego się w klatce piersiowej bólu. Może on być bowiem oznaką choroby wieńcowej. Do kardiologa należy zgłosić się wtedy, kiedy poniżej wymienione dolegliwości są silne. A należą do nich:
- częste uczucie uderzenia krwi do głowy
- zmiany w rytmie serca
- uczucie ucisku i gniecenia w klatce piersiowej
- duszności, także po wysiłku fizycznym
- obrzęki twarzy i kończyn
- omdlenia i zasłabnięcia
Jeśli te objawy często się powtarzają, nie ma co zwlekać, tylko trzeba jak najszybciej udać się do kardiologa.
Jakie choroby należy leczyć u kardiologa?
Najczęściej diagnozowanym schorzeniem kardiologicznym jest choroba niedokrwienna serca. Jej przyczyną może być miażdżyca naczyń wieńcowych, która prowadzi do odkładania się blaszki miażdżycowej. Choroba zawęża światło naczyń wieńcowych, przez co jest utrudniony przepływ krwi. Kardiolog zajmuje się także takimi chorobami jak:
- nadciśnienie tętnicze
- niewydolność serca
- zapalenie mięśnia sercowego
- zawał mięśnia sercowego
- arytmia serca
- wady serca (wrodzone i nabyte)