Jedwabny czy bawełniany – jaki krawat wybrać do biura?

Krawat od wielu dekad był obowiązkowym elementem eleganckich stylizacji. Jedyny wyjątek stanowił tu frak. Przez wiele lat szerokość krawatów ewoluowała, jednak pozostawały one nieodłączną składową biurowego dress codu. Podobnie jest i dziś, a kluczowe znaczenie ma wybór materiału, z którego krawat jest wykonany. Warto zatem zastanowić się, jaki krawat jest odpowiedni do służbowego stroju.

Krawat typy knit – czy można założyć go do biura?

Ostatnio bardzo popularne stały się krawaty dziergane. Wykonane z przędzy wełnianej lub bawełnianej, posiadają charakterystyczny splot przypominający skarpetę. Coraz częściej wykorzystywane są przez mężczyzn do smart casualowych stylizacji, a więc również do pracy, gdzie nie obowiązuje tradycyjny dress code. To z pewnością propozycja doskonała dla trendsetterów. Takie krawaty męskie występują zarówno w wersji jednokolorowej, jak i wzorzystej. Doskonale pasują zarówno do klasycznych białych koszul, jak i casualowych modeli w kratkę lub paski.

Klasyczny krawat bawełniany – do eleganckiej i tweedowej marynarki

Drugą propozycją do pracy jest klasyczny krawat bawełniany, o gładkiej strukturze. Taki krawat wyróżnia się przede wszystkim ceną znacznie niższa od modelu jedwabnego. Warto zwrócić uwagę na walory estetyczne bawełny. Jest bardzo przyjemna w dotyku, a jednocześnie wybierając taką wysokiej jakości ma się pewność, że po praniu krawat nie skurczy się i nie odkształci.

Jedwab – synonim klasy i luksusu

Jednym z najbardziej eleganckich materiałów niewątpliwie jest jedwab. Wpisuje się on w ponadczasową elegancję i jednocześnie zachwyca już na pierwszy rzut oka. Otóż krawaty wykonane z jedwabiu prezentują się niezwykle elegancko i są synonimem klasy, luksusu oraz prestiżu społecznego. Należy tutaj wrócić uwagę na ich idealnie gładką fakturę, która jest nieco surowa. Oczywiście jedwabne krawaty są droższe niż te wykonane z bawełny. Doskonale pasują do bardzo formalnych stylizacji, czyli tam, gdzie w pracy obowiązuje dress code o największym stopniu formalności. Z pewnością może być on wyborem dla szefa firmy, który codziennie odbywa wiele ważnych spotkań z kontrahentami i jest jej swoistą wizytówką. Taki formalny outfit będzie obowiązywał również towarzyszących mu na spotkaniu pracowników, znajdujących się wysoko w firmowej hierarchii, niezależnie od tego czy spotkanie odbywa się w siedzibie firmy, w sali konferencyjnej, w biurze czy w restauracji.

Materiał a szerokość krawatu

Krawaty występują w różnych szerokościach, od popularnych śledzików, przez knit tie aż do klasycznego necktie. Zarówno śledziki, jak i klasyczne necktie, o szerokości 7-9 cm, występują we wszystkich rodzajach materiałów. Zatem można wybrać śledzik jedwabny, bawełniany, a nawet lniany. Ten ostatni jest już przeznaczony jedynie do casualowych stylizacji i nie nadaje się do biura. Jeśli chodzi o szerokość krawatu to lepiej widziane są krawaty o klasycznej szerokości, gdyż śledziki uznawane są za bardziej smart casualowe. Na taki krawat można pozwolić sobie tam, gdzie klasyczne zasady ubioru do pracy nie obowiązują.

Jedwabny czy bawełniany – który krawat będzie lepszy do pracy?

Praca w korporacji często wymaga klasycznego dress codu. Nie ma tu miejsca dla pokazania swojego indywidualizmu. Liczy się jednolitość, która wymagana jest od wszystkich pracowników. W tej sytuacji nie sprawdzi się krawat dziergany. Można jednak wybrać ten z dobrej jakości bawełny. Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej kolorystyki. Sprawdzą się krawaty niebieskie, czarne lub szare. Wyjątek stanowi, gdy firma posiada stroje służbowe, gdzie krawat posiada np. logo firmy. Krawaty męskie bawełniane są bardziej praktyczne przy wielogodzinnej pracy, ze względu na to, że mniej gniotą się od jedwabnych. Z kolei na ważnych spotkaniach służbowych czy firmowych imprezach lepiej jest postawić na wybór krawatu jedwabnego.

Niezależnie od tego czy pracuje się w urzędzie, w wydawnictwie czy banku trzeba dopasować swój strój do miejsca pracy. Każdy pracownik stanowi bowiem jej wizytówkę, zarówno w kontakcie z klientem, jak i kontrahentem. Będąc szeregowym pracownikiem można pozwolić sobie na krawat bawełniany, natomiast piastując ważną funkcję, w ramach której odbywa się ważne rozmowy biznesowe lepiej wybrać krawat jedwabny, chyba, że w pracy obowiązują inne zasady.

Poprzedni artykułJak przygotować się do sezonu grillowego?
Następny artykułNajlepsze wózki dziecięce do jazdy po mieście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj