Niższe rachunki za prąd to nie tylko kwestia wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, ale również wyboru właściwej taryfy. Odpowiednio dobrana taryfa sprzyja oszczędzaniu, przed ostateczną decyzją warto więc uwzględnić kilka szczegółów. W artykule wyjaśniamy pokrótce, na czym polegają podstawowe taryfy energetyczne.
Taryfa G11 czy inna?
Gospodarstwa domowe korzystają z taryfy G, a obecnie w ofercie dostawców energii dostępne jest jej kilka rodzajów.
- G11 – taryfa jednostrefowa, której istotą jest stała stawka za kilowatogodzinę, niezależna od dnia i godziny zużycia prądu.
- G12 – dwustrefowa taryfa, znana także jako taryfa nocna; wysokość stawki za prąd jest w jej przypadku uzależniona od godziny – stawka niższa jest w godzinach nocnych i pozaszczytowych, wyższa w statystycznym czasie najwyższego zużycia prądu.
- G12W – taryfa, w której wysokość stawki jest zależna od dnia, niższa w weekendy i wyższa w dni robocze.
Nie wiesz, z jakiej taryfy korzystasz obecnie i czy możesz dokonać jej ewentualnej zmiany? Pamiętaj:
- Jeżeli klient nie zmieniał sprzedawcy prądu, korzysta z oferty urzędowej.
- Jeżeli klient dokonał zmiany sprzedawcy, korzysta z oferty rynkowej.
Z wymienionych taryf mogą korzystać osoby płacące za prąd w ramach ofert urzędowych i rynkowych. Taryfy G11 i G12 dostępne są u większości sprzedawców energii elektrycznej na polskim rynku. Wyboru dokonujemy przed podpisaniem umowy z operatorem, jednak wszyscy klienci mają zasadniczo możliwości zmiany taryfy.
Taryfa G11 jest wybierana przez odbiorców prądu najczęściej, a to ze względu na swoją przejrzystość i możliwość przewidzenia wysokości rachunku. W pewnych okolicznościach jednak pozostałe taryfy energetyczne mogą być dla klientów bardziej opłacalne. Zanim podejmiemy decyzję, warto dokonać dokładnej analizy treści ofert i naszego sposobu korzystania z energii elektrycznej.
Co wybrać?
Korzystamy z różnych sposobów, by zaoszczędzić na prądzie. Zmieniamy sprzedawcę, wyłączamy nieużywane sprzęty, to jednak tylko część możliwości. Powodzenie oszczędzania na prądzie zależy od wyboru właściwej taryfy. Decydując, należy kierować się kilkoma czynnikami.
Wszystko zależy od zużycia prądu w ciągu doby. Przed wyborem taryfy należy przeanalizować, w jakich godzinach lub w jakie dni zużywamy najwięcej prądu. Doba u sprzedawców z reguły podzielona jest na kilka stref.
- 00 – 6.00 – strefa nocna,
- 00 – 12.00 – szczyt przedpołudniowy,
- 00 – 15.00 – dolina dzienna,
- 00 – 22.00 – szczyt popołudniowy.
Jeżeli z jakichś powodów, na przykład korzystania z ogrzewania elektrycznego, zużywamy zdecydowanie więcej energii elektrycznej w godzinach pozaszczytowych, taryfa G12 może być najbardziej oszczędnościowym rozwiązaniem. Jeżeli w prądu korzystamy przede wszystkim w weekendy, opłaci się nam G12w. W przypadku G11 jest na odwrót. Taryfa G11 to oferta dostosowana do osób, które ze sprzętów elektrycznych korzystają przede wszystkim we wskazanych godzinach szczytu. Szczegóły ofert, a niekiedy także kalkulator taryfowy, znaleźć można na stronie sprzedawcy energii.