Praktyczne wyposażenie szafy, czyli jak zaplanować przestrzeń na ubrania

Drążek wygięty od nadmiernego obciążenia wieszakami z ubraniami, przepełnione półki, koszulki pomieszane ze swetrami czy bluzami, częste uczucie irytacji… Znasz to wszystko? To oznacza, że wnętrze szafy nie jest dostosowane do Twoich potrzeb. Chcesz, żeby było inaczej? Podpowiemy Ci, jak zaplanować wyposażenie szafy na ubrania, aby raz na zawsze zapomnieć o tych problemach.

Więcej rzeczy na półkach czy do powieszenia?

Przeanalizuj dokładnie, jakie ubrania przeważają w Twojej garderobie. Od tego zależy, ile miejsca przeznaczysz na wieszaki, a ile na półki. Jeśli zamierzasz trzymać w szafie również bieliznę, skarpety i dodatki, zastanów się, czy wolisz przechowywać je w szufladach, wysuwanych koszyczkach czy praktycznych organizerach. Być może przyda Ci się także specjalny wieszak na krawaty.

Zwykły drążek czy funkcjonalny pantograf?

Pantograf to ruchomy drążek z przymocowanym chwytakiem, dzięki któremu ściągniesz rzeczy zawieszone wysoko. Przyda Ci się szczególnie, jeśli masz dużo ubrań wymagających powieszenia, bo zyskasz miejsce na zwykły drążek, który umiejscowisz niżej. Dzięki takiemu rozwiązaniu rozmieścisz wieszaki z odzieżą równomiernie i żaden drążek nie wygnie się od przeciążenia. Pamiętaj, że jego optymalna długość to 120 cm, a od tylnej ściany powinien być oddalony o ok. 40 cm. Uwzględnij również długość rzeczy, które zamierzasz powiesić. Być może przyda Ci się dodatkowy drążek na płaszcze lub długie suknie. Zastanów się, czy u dołu potrzebujesz jeszcze miejsca na szuflady lub półki na buty. Ubrania nie powinny też wisieć zbyt blisko siebie, żeby się nie pogniotły.

Jak praktycznie rozmieścić rzeczy na półkach?

Na pewno wśród Twoich ubrań są takie, których używasz na co dzień, i takie, które wkładasz rzadziej lub w zależności od pory roku. Po te pierwsze będziesz często sięgać, więc ulokuj je w miejscu łatwo dostępnym – mniej więcej na wysokości wzroku. Ubrania sezonowe poukładaj na niższych lub wyższych półkach. Dobrym pomysłem będzie, jeśli wraz ze zmieniającymi się porami roku zmienisz również rozmieszczenie ubrań w szafie. Jeśli z szafy korzysta więcej osób, przydziel im półki adekwatnie do wzrostu.

Osoba wysoka z łatwością sięgnie do tych umieszczonych wyżej i oszczędzi sobie niepotrzebnego schylania. Ta niska lepiej poradzi sobie z półkami ulokowanymi niżej i uniknie niekomfortowej sytuacji, gdy do jakiejś nie dosięgnie. Pamiętaj też, że optymalna odległość między półkami wynosi 30–50 cm, a same półki nie powinny być dłuższe niż metr.

Poprzedni artykułJak urządzić niewielką, lecz funkcjonalną kuchnię?
Następny artykułGdynia – najlepsze salony depilacji laserowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj