Co to są zabawki interaktywne?

W sklepach dostępnych jest obecnie bardzo dużo rodzajów zabawek dla dzieci. Jednymi z najchętniej wybieranych przez rodziców już od wielu lat są zabawki interaktywne. Są one bardzo atrakcyjne dla małych dzieci, a dodatkowo także są w stanie wspierać ich rozwój i stymulować wszystkie ich zmysły. W zależności od potrzeb dziecka trzeba wybrać takie rodzaje zabawek interaktywnych, które będą w stanie wpływać na rozwój konkretnych zmysłów. W naszym artykule tłumaczymy, czym są zabawki interaktywne, jakie są obecnie dostępne ich rodzaje oraz na jakie elementy warto jest zwracać uwagę, wybierając najlepszą taką zabawkę dla swojego dziecka.

Jak działają zabawki interaktywne?

Celem stworzenia zabawek interaktywnych jest zapewnienie dzieciom możliwości przyswajanie podczas zabawy nowej wiedzy i nowych umiejętności. Zabawka interaktywna jest wiec rodzajem zabawki edukacyjnej. W tym wypadku jednak dziecko jest nimi tym bardziej zainteresowane, że dają mu one możliwość obcowania z elektroniką. Dla każdego dziecka zabawki elektroniczne są na pewno bardzo atrakcyjne i dzięki temu obcując z nimi dużo łatwiej jest im zdobywać nową wiedzę i uczyć się nowych umiejętności. Według specjalistów zadaniem zabawek interaktywnych jest spełnianie aż 4 ważnych funkcji. Są nimi:

  • Funkcja poznawcza,
  • Funkcja inspirująca,
  • Funkcja aktywizująca,
  • Funkcja usprawniająca.

Co jednak bardzo ważne, żeby wybrana zabawka interaktywna naprawdę mogła mieć pozytywny wpływ na rozwój malucha, koniecznie musi być właściwie dobrana do jego wieku. Nie może więc być dla niego ani zbyt trudna, ani zbyt prosta. W takich przypadkach dziecko albo nie będzie w stanie jeszcze w pełni wykorzystać jej możliwości, albo zabawka będzie dla niego zbyt nudna.

Jakie są zalety zabawek interaktywnych?

Stosowane przez dziecko zabawki interaktywne wpływają przede wszystkim na stymulację dopiero rozwijających się u nich zmysłów. Więcej na temat opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z artykułami dla dzieci Forkids.pl:

Nie od dziś wiadomo, że małe dzieci najszybciej się uczą poprzez udaną zabawę. Taką możliwość zapewniają im właśnie zabawki interaktywne. Podczas zabawy nimi dziecko przede wszystkim rozwija swoje zmysły, czyli wzrok, słuch i dotyk. Dzięki nim uczy się także mówić i rozumieć znaczenie nowych słów, m.in. nazw otaczających go przedmiotów oraz przedstawicieli świata roślin i zwierząt. W trakcie zabawy dziecko poznaje także nowe kolory i różne faktury przedmiotów. Dzięki zabawkom interaktywnym dzieci zaczynają również poznawać związki przyczynowo skutkowe pomiędzy pewnymi działaniami i późniejszymi konsekwencjami ich wykonania.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę interaktywną dla dziecka?

Wybór odpowiedniej zabawki interaktywnej powinien zależeć od tego, na jakim etapie rozwoju jest dziecko. Najczęściej więc rodzice starają się wybierać takie rodzaje zabawek, które będą dobrze dopasowane do wieku dziecka. Od tego będzie zależało nie tylko to, czy zabawka będzie w stanie nauczyć malucha jakichś nowych umiejętności, ale także to, czy będzie dla niego na pewno atrakcyjna. Tak samo jak w przypadku innych rodzajów zabawek, bardzo ważną kwestią podczas wybierania zabawek interaktywnych jest też sprawdzenie, z jakich zostały one wykonane materiałów oraz czy nie mają żadnych elementów, które mogłyby stanowić dla dziecka jakieś niebezpieczeństwo.

Poprzedni artykułIdealna kurtka skórzana damska – jak wybrać, aby nie żałować?
Następny artykułZegarki męskie – wybierz model odpowiadający indywidualnym oczekiwaniom!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj