Polacy zdają sobie sprawę z konieczności pomnażania swoich oszczędności. Okazuje się, że dzisiaj wybierają już nie tylko w pełni bezpieczne instrumenty oszczędnościowe, takie jak lokaty czy konta oszczędnościowe, ale również bardziej agresywne formy zarabiania na nadwyżkach pieniędzy. Doskonałym sposobem na generowanie dodatkowych zysków są fundusze inwestycyjne. Czy jest to jednak metoda zarabiania na oszczędnościach dla wszystkich?
Inwestycje obarczone ryzykiem
Trzeba zaznaczyć, że fundusze inwestycyjne umożliwiają osiągnięcie dużych zysków, ale za to obarczone są ryzykiem inwestycyjnym. Oznacza to, że inwestor nie ma gwarancji nie tylko zarobku, ale może też utracić część, a nawet całość ulokowanego kapitału. Nie zniechęca to jednak do inwestowania w fundusze inwestycyjne. O ile jeszcze do niedawna woleliśmy zarobić mniej, ale za to pewnie, tak dzisiaj działamy nieco bardziej agresywnie, nie bojąc się o ewentualne straty.
Warto wiedzieć, że taka forma inwestowania jest kierowana nie tylko do wprawionych graczy rynku inwestycyjnego. Z powodzeniem mogą korzystać z niej również początkujący i ci, którzy jeszcze nie zgromadzili pokaźnych oszczędności. Wystarczy, że będą wybierać fundusze inwestycyjne charakteryzujące się mniejszym ryzykiem. Te dają szansę wygenerowania mniejszych zysków, ale za to inwestor nie musi obawiać się tak dużych strat.
Strategia inwestowania w fundusze inwestycyjne
Najlepiej jest zakładać cały portfel inwestycyjny. Oznacza to, że oszczędności dzielone są na poszczególne fundusze inwestycyjne. Dzięki temu ryzyko utraty kapitału jest mniejsze, bo przecież rzadko zdarza się, by wszystkie fundusze inwestycyjne w jednym czasie wykazały niepowodzenie. Założenie portfela daje też szansę na większy zysk poprzez nabywanie większej ilości aktywów. Nie trzeba w tym celu posiadać znacznych oszczędności, bo koszt jednostki jest nieduży.
Z powodzeniem można również łączyć fundusze inwestycyjne z w pełni bezpiecznymi instrumentami inwestycyjnymi. Banki oferują na przykład produkty połączone, takie jak lokata z funduszem. Dzięki temu inwestor narażony jest na ewentualną stratę jedynie połowy oszczędności, bo lokata zawsze gwarantuje mu zysk.
Jak inwestować?
Pamiętajmy, że im więcej oszczędności zostanie ulokowanych w fundusze inwestycyjne, tym na większy zysk można liczyć. Z drugiej strony, im większe ryzyko wykazuje dany fundusz, tym większy może być zarobek.
Pomnażanie pieniędzy przy wykorzystaniu funduszy może odbywać się w krótkim bądź długim okresie. Długoterminowe fundusze inwestycyjne charakteryzują się mniejszym ryzykiem, bo dają szansę przeczekania niekorzystnej sytuacji na rynku inwestycyjnych. Inwestor ma również czas na to, by wycofać kapitał bądź zainwestować go w inne produkty inwestycyjne bez straty.
Warto zacząć inwestowanie od małych kwot. Fundusze inwestycyjne wymagają od inwestora wiedzy i dobrej strategii. Dobrze jest więc ćwiczyć pomnażanie pieniędzy bez ryzyka utraty dużych oszczędności.