Jak wykonać dobre zdjęcie flat lay?

Jeśli często oglądasz zdjęcia, czy też posty w Internecie i w mediach społecznościowych, to prawdopodobnie codziennie widujesz także płaskie zdjęcia, czyli typu flat lay.

Są to po prostu zdjęcie obiektów ułożonych na płaskiej powierzchni, uchwycone bezpośrednio z góry. Niektórzy określają ten kąt, jako widok z lotu ptaka i jest to świetny sposób na zaprezentowanie wszystkiego, zaczynając od fotografii produktów, aż po zdjęcie apetycznie parującego kubka kawy lub herbaty.

Jak stworzyć idealną fotografię flat lay?

Fotografia flat lay wydawać by się mogło, że nie wymaga szczególnych umiejętności, bo jest to bardzo prosta sprawa. Niestety to nieprawda, ponieważ takie kompozycje mają obiekty ułożone płasko na tle, dlatego też o wiele trudniej stworzyć ciekawą atmosferę i przykuć uwagę odbiorcy. Zdjęcia, na których mamy przed sobą ruchome obiekty są o wiele atrakcyjniejsze. Jednak również płaskie zdjęcia mogą być interesujące, jeżeli stworzymy niepowtarzalną kompozycję na wybranym tle.

Natomiast, aby stworzyć wrażenie ruchu na fotografii flat lay, musimy zorganizować odpowiednie oświetlenie, układ obiektów, warstwy, kolor i teksturę.

Ostatecznym celem każdej płaskiej warstwy, lub ogólnie zdjęcia jest opowiedzenie pewnej historii. Obiekty, które wybierzemy, aby ustawić scenerię, pomogą nam przekazać wiadomość, którą chcemy przedstawić. Magia fotografii flat ay polega na tym, że pozwala ona wykorzystać wiele różnych obiektów na jednej powierzchni. Mając na uwadze swoje cele, starajmy się wybierać obiekty o różnych rozmiarach i kształtach. Powinniśmy także wybrać dwa lub trzy ujednolicone kolory, aby stworzyć spójne środowisko do konkretnego ujęcia. Kiedy już określimy swoje cele i zbierzemy przedmioty, które pomogą nam je osiągnąć, to powinniśmy brać się do dzieła.

Oto kilka przydatnych wskazówek, jak wykonać doskonałe zdjęcia flat lay:

  • Znajdźmy odpowiednio płaską powierzchnię. Płaskie układy można uwiecznić np. na stole jadalnym lub kawowym, na biurku, na poduszce, na kanapie, łóżku lub po prostu na podłodze. Jeśli powierzchnia, na której fotografujemy, jest stosunkowo płaska, to będzie stanowiła właściwe tło. Fotografia flat lay prezentuje się naprawdę dobrze, gdy wiele przedmiotów jest ułożonych na pustym tle, bez rozpraszających wzorów lub tekstur. Jeśli powierzchnia, na której pracujemy, nie jest neutralna pod względem koloru lub tekstury, to należy znaleźć blachę do pieczenia, albo użyć naturalnej tekstury stołu.
  • Odpowiednio ułóżmy swoje obiekty. Świetna fotografia tworzy ruch w kadrze. Sposobem na stworzenie ruchu w płaskim flat layu jest właściwe rozmieszczenie obiektów i dobre oświetlenie. Zamiast umieszczać wszystkie obiekty w środku ujęcia z otaczającą je granicą, warto ustawić obiekty tak, aby wylewały się poza kadr, a w kadrze znajdowały się tylko części niektórych z nich. Dzięki temu możemy uzyskać ciekawą kompozycję i stworzyć wrażenie, jakbyśmy widzieli fragment większej scenerii, angażując wyobraźnię widza, również poza kadrem. Swoje obiekty fotografii możemy ułożyć w linii prostej, na siatce, zgodnie z zasadą trójek lub ułożyć je na krzywej S. Żeby wykonać tą ostatnią konfigurację i utworzyć rozmieszczenie na krzywej S, to powinniśmy do tego celu użyć mniejszych rekwizytów.
  • Do wykonania idealnego zdjęcia typu flat lay, należy także wykorzystać moc światła i umieścić swoją płaską scenerię blisko otwartego okna lub w miejscu, w którym jest dużo naturalnego światła. Powinniśmy też się upewnić, że stoimy twarzą do światła lub z boku. Dzięki temu światło pozwoli obiektom rzucać cienie na niektóre części tła, tworząc wymiar, dzięki któremu nasze zdjęcie nabierze głębi. Patrząc na swoją scenerię, warto też określić, jaki ma być centralny punkt ujęcia. Upewnijmy się więc, że podczas robienia zdjęcia, główny obiekt jest tym, na co zwraca się nasz wzrok. Oprócz tego musimy cały czas pamiętać, gdzie go umieściliśmy i jak pada na niego światło.

Jeśli udało się nam wykonać niepowtarzalną sesję flat lay, to najlepiej wybrać sprawdzony fotolab i wywołać zdjęcia online. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć wyjątkową ekspozycję na swojej ścianie.

Polecamy!

Poprzedni artykułNajlepsze partie mięsa wieprzowego
Następny artykułNa co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj