Spawanie – odzież i bezpieczeństwo

Urazy w środowisku pracy nie są niczym nowym ani też niezwykłym. Należy jednak zadbać by ograniczyć ich ilość oraz częstotliwość. Wszystko ze względu na konsekwencje odczuwalne zarówno przez pracodawcę oraz pracownika. Rozwiązaniem są obowiązujące przepisy, szkolenia oraz odzież, która powinna być na wyposażeniu pracownika.

W zależności od wykonywanych obowiązków, odzież powinna odpowiednio chronić i zabezpieczać nie tylko przed zabrudzeniami. Często w grę wchodzą bardziej poważne urazy i niebezpieczeństwa. Wśród nich wchodzą między innymi urazy o charakterze fizycznym, mechanicznym, chemicznym i wiele innych. Mogą być spowodowane przez narzędzia, maszyny oraz czynności wykonywane przez pracownika lub inne osoby. W efekcie stanowisko-pracownik-odzież powinno wzajemnie się uzupełniać. Ma to znaczący wpływ na poziom bezpieczeństwa, związany zarówno z samym pracownikiem oraz osobami z jego otoczenia.

Odzież dla pracownika – zacznij od dłoni.

Oferowane dziś rozwiązania zapewniają kompleksowe wsparcie praktycznie dla każdego zawodu. Szczególnie za pośrednictwem internetowych sklepów można znaleźć profesjonalną odzież spełniającą wymagania oraz normy. Dzięki temu nawet tak specjalistyczne potrzeby związane z pracą na wysokości, z wysokim napięciem czy procesem spawania są w jednym miejscu, odpowiednio skatalogowane. Dzięki temu można je z łatwością znaleźć. Same rękawice spawalnicze można znaleźć często w różnych wzorach, kolorystyce i są wykonane z różnego typu materiałów. Podczas procesu spawania emitowanych jest szereg niebezpiecznych czynników. Wśród nich wysoka temperatura, której towarzyszy emisja szkodliwych gazów oraz światło. Dodatkowo iskry również stwarzają poważne zagrożenie, co wymusza wykorzystanie elementów odzieży i tkaniny odporne na te czynniki. W efekcie można znaleźć rękawice wykonane ze skóry wołowej, koźlęcej i inne, które stają się gwarancją bezpieczeństwa. Rozwiązaniem są zazwyczaj nieco dłuższe nogawki. Ważnym elementem jest tu spełnianie przez takie rękawice norm. Mowa tu między innymi o EN 388 oraz EN 407. To zapewnienie skutecznej odporności na wysoką temperaturę oraz od urazów mechanicznych. Chronić należy jednak nie tylko dłonie. Iskry w procesie spawania mogą wniknąć pod elementy odzieży. Należy więc stosować rękawice z dłuższymi mankietami, które będą zabezpieczać również nadgarstek. Podobnie jest z innymi częściami ciała, które są narażone na iskry i odpryski, szczególnie stopy i buty.

Co jest jeszcze ważne?

Proces spawania w efekcie, choć wydaje się często łatwym zadaniem należy do tych niebezpiecznych. Należy podkreślić, że przystępując do jego wykonania należy dysponować kompletnym strojem, które ma stanowić zabezpieczenie przed czynnikami ryzyka. Obejmuje to również kurtki, spodnie, które można znaleźć na stronie https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/odziez-spawalnicza/ zapewniające skuteczną ochronę. Odpowiedni wykonane i wygodne chronią przed temperaturą i odpryskami, które są obecne podczas spawania. Jednocześnie są wygodne i komfortowe, co jest istotne z uwagi na to, że spawanie może odbywać się w rozmaitym otoczeniu (w budynku, poza pomieszczeniem, na placu budowy). W wielu przypadkach należy dodatkowo skorzystać z okularów lub gogli ochronnych. Innym rozwiązaniem są specjalne przyłbice, które można przymocować do hełmów. Z kolei chcąc chronić układ oddechowy należy wykorzystać maski ochronne. Odpowiednia odzież oraz dodatki są istotne z kilku względów. W konsekwencji wpływają często na końcowy efekt spawania. Dotyczy to nie tylko jakości samego spawu. W grę wchodzi czas pracy, którą można wiązać między innymi z wygodą i bezpieczeństwem pracownika. Oczywiście doświadczenie i umiejętności samego pracownika są tu również niezbędne, jednak kwestii bezpieczeństwa nie można lekceważyć.

Odnośnie samego procesu spawania, to istnieją różne metody wykonywania tej czynności, zależnych od miejsca, czasu oraz umiejętności oraz uprawnień samego pracownika. W efekcie można wymienić między innymi metody MM, TIG oraz MIG/MAG. Metoda jest często zależna od samego materiału, co sprawia, że wspomniane metody mają swoje zalety oraz wady, które należy uwzględnić już przy samym procesie spawania.

Poprzedni artykułGdzie dorobić klucze Gdańsk?
Następny artykułTani i pewny kurier

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj