Stare baśnie straszyły dzieci – jakie są współczesne?

Baśnie naszych pradziadków miały na celu wywołanie w dzieciach strachu, gdyż taki model wychowania wówczas istniał. Obecne baśnie współczesnych autorów są na szczęście inne. Zmienił się bowiem model wychowawczy nowego pokolenia.

Jakie baśnie piszą współcześni autorzy?

Opowieści, w których pojawiają się fikcyjne postaci to gatunek literacki z rodzaju baśni. W historyjkach mogą ożywać różne przedmioty (samochody, drzewa itp.). Mogą widzieć, słyszeć, czuć, zachowywać się jak ludzie. Dzięki temu czytana dziecku książeczka staje się barwna i ciekawa.

Problemy, z jakimi borykają się bohaterowie, są bliskie dziecku. Powoduje to, iż malec utożsamia się z postaciami z baśni współczesnej, co rzutuje na jego zachowanie. Poznaje rozwiązania przeszkód, które życie stawia przed nim, tak jak przed bohaterami historyjki.

Książeczki w antykwariacie Tezeusz, które napisali współcześni autorzy dla maluchów, mają pogodny wydźwięk. Treści są pełne gotowych rozwiązań. Uczą miłości, tolerancji, pomocy (dawania jej, ale także przyjmowania) i innych zachowań, rzutujących na prawidłowe wychowanie dziecka.

Baśnie dzisiejsze warte uwagi czytelnika

Mały słuchacz chętnie skupia się na czytanej treści, jednak musi ona w miarę szybko rozwiązać problem bohatera. Niektóre baśnie współczesne zwłaszcza dla najmłodszych czytelników mają na każdej stronie zaledwie po 2 linijki tekstu. Resztę zapełnia kolorowa ilustracja.

Barwne obrazki dodatkowo pomagają maluchowi skoncentrować się na czytanej historyjce. Jeśli rodzic pragnie dziecku przekazać jakąś mądrość życiową, ale trudno mu dobrać odpowiednie słowa, powinien posiłkować się bogatą literaturą dziecięcą.

Często opowiadanie np. o zwierzątku, które było niegrzeczne, załatwi sprawę. Dzięki perypetiom bohatera malec sam wyciągnie wnioski ze swego postępowania. Tak samo można wykorzystać współczesne baśnie do pomocy w pozbyciu się przez dziecko lęków i fobii.

Bezpieczny świat dziecka – jak go zbudować?

Dzieci pozbywają się wielu swoich trosk poprzez zabawę w swoim kąciku. Mają tam ulubione zabawki i sami tworzą z nimi wymyślone baśnie. Mogą za pomocą zabawek odtwarzać także sytuacje, jakie im się przydarzyły w ciągu minionego dnia.

Czasami to wystarczy, by wrócił im dobry humor. Mogą nawet w trakcie zabawy rozwiązać jakieś gnębiące je strapienie. Jednak warto starać się towarzyszyć dziecku w jego smutkach. Obecność rodzica lub opiekuna, czy nawet starszego rodzeństwa to niezastąpione niczym poczucie bezpieczeństwa.

Pod warunkiem, że relacje między nimi są poprawne. Jeżeli występują kłótnie między rodzeństwem albo coś niemiłego zdarzyło się w przedszkolu lub szkole, trzeba temu jak najszybciej zaradzić. Warto sięgać po tytuły baśni współczesnych i bezbłędnie przekazać im prawidłowe relacje w grupie.

Poprzedni artykułOdpowiednie okrycia to sekret bezpiecznej podróży z dzieckiem
Następny artykułGoździki znane i nieznane. Nie tylko przyprawa, ale i cenny lek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj